Samochód elektryczny

Z czego wynika popularność Paczkomatów InPost?

0 Shares
0
0
0

Już parę lat temu Paczkomaty® InPost wyprzedziły pod względem swojej popularności, dostawy kurierem w zakresie logistyki e-commerce. Innymi słowy, klienci e-sklepów chętniej wybierają możliwość odbioru przesyłek w Paczkomacie® InPost niż tradycyjne dostawy kurierskie. Według raportu Gemius dla e-commerce Polska za 2021 rok, prawie 80% internautów kupujących w sieci, korzysta z rozwiązań InPost i ponad 80% uważa, że dostępność opcji dostawy do Paczkomatów® InPost motywuje ich do robienia zakupów online. Co więcej, w zeszłym roku Paczkomaty® InPost po raz pierwszy wyprzedziły urząd pocztowy jako najpopularniejsze miejsce nadawania przesyłek dla klientów indywidualnych.

Jak wykazały badania Kantar Polska z kwietnia 2021, aż 70% klientów indywidualnych chcąc nadać przesyłki, wybiera Paczkomaty® InPost. Urząd pocztowy wskazała w tym kontekście mniej niż połowa respondentów Kantara, a tradycyjne usługi kurierskie, czyli nadanie w przesyłki w punkcie partnerskim lub usługi kurierskie polegające na tym, że kurier odbiera przesyłki bezpośrednio od klienta, cieszą się dużo mniejszą popularnością. Wygląda więc na to, że tak, jak klienci e-commerce szukają wygodnej formy odbioru przesyłek, ale nie chcą być zmuszeni do spotykania się z kurierem w domu, klienci firm kurierskich szukają wygodnej i szybkiej metody nadania przesyłki, która jest łatwo dostępna i także nie wymaga spotkania z kurierem.

Paczkomaty® co to dobrego?

Paczkomaty® odniosły więc niezaprzeczalny sukces w polskiej branży logistycznej, stając się najpopularniejszą formą dostawy i wysyłki, wyprzedzając dostawy kurierskie w e-commerce i Pocztę Polską w sektorze usług indywidualnych. Czemu Paczkomaty® zawdzięczają taki sukces? Przede wszystkim sieć Paczkomatów® InPost stale się rozrasta. W całej Polsce jest już ponad siedemnaście tysięcy Paczkomatów®, a ich sieć jest już na tyle gęsta, że ponad połowę potencjalnych użytkowników dzieli od najbliższego urządzenia kilkuminutowy spacer. Wyjście do Paczkomatu® po przesyłki nie jest więc wielkim problemem, szczególnie w dużych miastach. Jednak nawet już w małych miejscowościach Paczkomatów® jest już z reguły więcej niż urzędów pocztowych, a do tego są otwarte całą dobę, siedem dni w tygodniu. Każdy, kto dojeżdżał kiedyś do pracy w dużym mieście z mniejszych miejscowości, doceni możliwość odebrania lub nadania przesyłki o piątej rano. Do tego Paczkomaty® są zwykle zlokalizowane w pobliżu sklepów czy centrów usługowych, dzięki czemu klienci mogą odbierać przesyłki po drodze lub przy okazji załatwiania innych spraw.

Paczkomaty InPost – jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań

Nie bez znaczenia jest też rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów. Paczkomaty® to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań w branży logistycznej, ponieważ kurier podczas dostawy wiezie do punktu docelowego wiele paczek, a nie jedną, jak w przypadku tradycyjnej dostawy kurierem. Mniejsza liczba kursów furgonetki kuriera to mniejszy ślad węglowy, mniejsze zanieczyszczenia komunikacyjne, mniejsze obciążenie hałasem i mniejsze korki w dużych miastach. Może się wydawać, że to niewielka różnica, ale badania przeprowadzone na zlecenie InPost wykazały, że ślad węglowy dostawy do Paczkomatów® może być nawet o 75% mniejszy niż tradycyjnej dostawy kurierem. Biorąc pod uwagę, jak wiele paczek InPost dostarcza w skali roku, ma to ogromne znaczenie ekologiczne. Jednocześnie, ponieważ Paczkomatów® jest tak dużo i klienci mają do nich blisko, to odbierając przesyłki, z reguły idą do Paczkomatu® piechotą, albo odwiedzają go przy okazji innych sprawunków (potwierdzają to badania opinii klientów przeprowadzone przez InPost), nie generują więc zanieczyszczeń, jeżdżąc samochodami do Paczkomatów®.

Paczkomaty® po pandemii

Niewątpliwie do wzrostu popularności Paczkomatów® w ostatnich latach przyczyniła się pandemia. Po pierwsze, spowodowała ona boom w branży e-commerce. W pierwszym okresie obroty handlu w Internecie wzrosły nawet dwukrotnie. Liczniejsze zamówienia, to i liczniejsze dostawy, a Paczkomaty® już wcześniej były najczęściej wykorzystywaną formą dostawy w e-commerce. Pandemia spowodowała też, że większą popularnością zaczęły się cieszyć usługi bezkontaktowe. Zbiegło się to w czasie z wprowadzeniem nowych funkcjonalności w aplikacji InPost Mobile, które pozwoliły między innymi na zdalne otwieranie skrytek Paczkomatów®. Podobnie nadanie przesyłki w Paczkomacie odbywa się całkowicie bezkontaktowo, poprzez zeskanowanie kodu QR w czytniku urządzenia. Nie tylko skraca to czas odbioru czy nadania przesyłki do kilku sekund, ale także pozwala uniknąć kontaktu z ludźmi i dotykania potencjalnie brudnych powierzchni.

Wysyłka do Paczkomatu® – jak to działa?

Jak zamówić paczkę do Paczkomatu® to każdy wie – robisz zakupy w Internecie i jako formę dostawy wybierasz Paczkomat®. Wskazujesz jeden z Paczkomatów® InPost za mapie i czekasz spokojnie na dostarczenie przesyłki. A co, jeśli chcesz wysyłać przesyłki do Paczkomatu®? Najłatwiej zrobić to za pomocą wspomnianej już aplikacji InPost Mobile. Na ekranie głównym wybierz ikonę Nadaj i wypełnij formularz zgodnie z instrukcjami. Najpierw wybierz metodę dostawy – dostępna jest opcja wysyłki do Paczkomatu® i tradycyjnym kurierem. Następnie określ gabaryt przesyłki. Jest to istotne, ponieważ decyduje o cenie za usługi kurierskie InPost, ale także dlatego, że w którymś momencie paczka musi się zmieścić do skrytki Paczkomatu®, a trzy dostępne gabaryty odpowiadają trzem różnym rozmiarom skrytek. Na kolejnym ekranie wprowadź dane odbiorcy: imię, nazwisko, e-mail, telefon i ewentualnie adres dostawy, jeżeli chcesz wysłać paczkę kurierem. Na ostatnim ekranie wprowadź swoje dane – imię, nazwisko i e-mail (telefon będzie już wprowadzony) – oraz wybierz metodę płatności. Po opłaceniu dostawy zanieś ją do dowolnego Paczkomatu® i zeskanuj kod QR lub otwórz skrytkę, klikając: „otwórz skrytkę zdalnie”. Możesz także nadać paczkę, wpisując kod nadania na ekranie maszyny.

Przesyłki można też nadawać w Internecie w serwisie Szybkie Nadania InPost. Cały serwis to po prostu formularz nadawczy na stronie internetowej. Wprowadzasz w nim te same dane co przy nadawaniu w InPost Mobile i po opłaceniu przesyłki otrzymujesz etykietę nadawczą w formacie PDF, którą musisz wydrukować i nakleić na paczkę. Przygotowaną przesyłkę zanieś do dowolnego Paczkomatu® i zeskanuj kod z etykiety. Otworzy się skrytka, do której włożysz paczkę.

0 Shares
Podobne artykuły