wniesienie paczki przez kuriera

Czy wniesienie paczki do domu to obowiązek kuriera?

0 Shares
0
0
0

Obowiązki kuriera nie obejmują bezwarunkowego wniesienia paczki do domu klienta. Są sytuacje, kiedy kurier ma obowiązek wnieść paczkę do mieszkania, ale nie każde doręczenie paczki musi się z tym wiązać. Obowiązki kuriera obejmują oczywiście dostarczenie przesyłki do klienta, ale może to oznaczać, na przykład dowiezienie jej pod bramę, czy na parking pod blokiem. To kiedy kurier musi wnieść paczkę i czy kurier może odmówić tej czynności, ustalają regulaminy firm kurierskich.

Wniesienie paczki przez kuriera – waga paczki

Podstawową kwestią jest waga paczki. Kurier ma obowiązek wnieść paczkę o maksymalnej wadze określonej w regulaminie przewoźnika. Zwykle jest to od trzydziestu do trzydziestu-kilku kilogramów. Warto zwrócić uwagę, że pracownik nie może samodzielnie nosić ciężarów większych niż 30 kg na odległość większą niż 25 metrów i wysokość większą niż 4 metry, a ciężarów większych niż 50 kg nie może samodzielnie przenosić w ogóle. Tak więc firma kurierska, nawet gdyby chciała, to nie może do obowiązków kuriera dodać wniesienia paczki o większej wadze.

Niektóre firmy kurierskie omijają ten problem, dodając opcję wniesienia paczki do 50 kg za dodatkową opłatą, ponieważ pracownik może przenosić ciężary do 50 kg w ramach pracy dorywczej, więc jest to legalne, jeśli kurier musi wnieść paczkę o takiej wadze raz na jakiś czas. Nadal jest to jednak trochę obchodzenie regulacji prawnych, ponieważ kurier nie powinien przenosić ciężarów na odległość większą niż 25 metrów i wysokość większą niż 4 metry, więc jeśli mieszkanie jest na trzecim piętrze w ostatniej klatce (z dala od miejsca zaparkowania samochodu kurierskiego), to kurier nie może legalnie zrealizować doręczenia paczki o dużej wadze w takich warunkach. Trzeba też pamiętać, że za paczkę uważa się to, co jest w liście przewozowym. Więc jeśli dwa pakunki o mniejszej wadze mają wspólny list przewozowy, to kurier ma pełne prawo uznać je za jedną przesyłkę i odmówić ich wniesienia.

Odbiór przesyłki o dużej wadze – co zrobić?

Co zrobić, jeżeli kurier nie chce wnieść przesyłki? Jeżeli zgodnie z regulaminem powinien to zrobić, to można, a nawet należy negocjować i w razie potrzeby złożyć skargę. Tylko lepiej się upewnić, że faktycznie regulamin usług kurierskich wymaga od kuriera, żeby wniósł tę konkretną przesyłkę. Pamiętaj, że kurier pewnie zna regulamin swojego pracodawcy lepiej niż klient. Jeżeli jednak jesteście na 100% pewni, że albo kurier odmawia wykonania obowiązków, albo firma zorganizowała transport niezgodnie z treścią zamówienia nadawcy, nie wahajcie się dochodzić swoich praw. Jeżeli musieliście sami siłować się z przesyłką, mimo że zapłaciliście za wniesienie, należy wam się rekompensata. A jeśli nie jesteście w stanie samodzielnie wnieść paczki, to czasem lepiej odmówić jej przyjęcia niż zostać z przesyłką, której nie możecie zabrać, na chodniku. Pamiętajcie jednak, że jeśli firma nie uzna reklamacji, to paczka zostanie uznana za nieodebraną. Żeby tego uniknąć, najlepiej zadzwonić na infolinię od razu i zobaczyć, czy da się uzyskać realizację usługi lub zorganizować dostarczenie paczki w innym terminie.

Zakres obowiązków kuriera

Jeżeli przesyłka wykracza poza zakres obowiązków kuriera, to niestety trzeba sobie wnieść paczkę samemu. Kurierzy nie mają obowiązku pomóc odbiorcy paczek w ich wnoszeniu. Czasem kurierzy będą chętni wnieść ładunek, ale pamiętajmy, że mają oni bardzo napięte grafiki. Dobrze więc mieć kogoś do pomocy, jeżeli czekacie na duże przesyłki. Jeśli kurier nie może jej wnieść, to samodzielne podniesienie może sprawić kłopot. Teoretycznie można także otworzyć zawartość przesyłki i wnieść ją do domu po kawałku. Przy okazji przypomnijmy, że kurier nie może pozwolić na otwarcie i sprawdzenie zawartości przesyłki przed jej oficjalnym przekazaniem, uzyskaniem podpisu odbiorcy, jeśli jest wymagany, czy otrzymaniem opłaty za pobraniem, chyba że nosi ona widoczne ślady uszkodzenia. Jeśli chcecie otworzyć paczki przy kurierze, to możecie poprosić, aby pozostał do czasu jej sprawdzenia, tylko pamiętajcie, że kurierowi się z reguły spieszy do kolejnego adresata.

Usługa wniesienia podczas doręczenia paczki o dużej wadze

Wiele sklepów internetowych sprzedających ciężkie przedmioty oferuje usługi uwzględniające wniesienie, a nawet montaż. W tej sytuacji kurierów będzie prawdopodobnie dwóch, bo wtedy mogą wspólnie przenosić cięższą przesyłkę. Zwykle realizacją takiego zamówienia zajmuje się wyspecjalizowana firma albo kurierzy zatrudniani bezpośrednio przez sprzedawcę, a nie regularne firmy kurierskie. Oczywiście prawo i regulamin firmy kurierskiej czy sklepu regulują, co i jak kurier może nosić w tej sytuacji, ale tego już odbiorca nie musi wiedzieć, bo w przypadku przesyłki z wniesieniem może zakładać, że organizator wysyłki dopilnował wszelkich szczegółów.

Czy kurier może odmówić wniesienia paczki z innych powodów?

Poza dużą wagą paczek, kurier może odmówić wniesienia przesyłki, jeśli jest to po prostu niemożliwe. Zwykle taka sytuacja ma miejsce, kiedy przesyłka ma nietypowy kształt, na przykład jest bardzo długa, szczególnie w nietypowej zabudowie – starych kamienicach, zaadaptowanych strychach itp. Jeżeli kurier odkryje, że nie jest w stanie wnieść karnisza po kręconych schodach, to może to zgłosić do centrali i odmówić wniesienia przesyłki. Podobnie, jeżeli uniemożliwiają to inne czynniki. Jeżeli nie zamkniesz swojego agresywnego psa, to nie możesz oczekiwać od doręczyciela, że wejdzie na podwórze. Podobnie, nie ma co oczekiwać od kuriera, że będzie przechodził przez plac budowy czy rozkopane podwórko. Kurier musi też mieć możliwość podjechania w miarę blisko do celu. Jeżeli masz dom w środku lasu, do którego można dojść tylko piechotą, mieszkasz na wyspie, na którą można dopłynąć tylko łodzią, albo na zamkniętym osiedlu, na które się nie da wjechać, to nie oczekuj cudów od kuriera. Klienci muszą tu zachować zdrowy rozsądek i nie wymagać od dostawców rzeczy nieracjonalnych.

Osobną kwestią jest przesyłka paletowa. Co do zasady, taka „paczka” nie jest wnoszona do budynku. Kurier ma ją dowieźć pod wskazany adres i wyładować, co umożliwia wyposażenie furgonetki. W ramach usługi w niektórych firmach kurier pomoże rozpakować i wnieść towar, ale nie jest to standardem.

0 Shares
Podobne artykuły