Przygotowałeś paczkę do drogi, oddałeś w ręce kuriera i teraz czekasz na potwierdzenie, że adresat ją otrzymał? A czy zastanawiałeś się kiedyś, jaką drogę musi pokonać, nim dotrze do ostatecznego odbiorcy? Sortownia czy paka samochodu transportowego to miejsca, w których zawartość przesyłki jest szczególnie podatna na uszkodzenia. Jak więc odpowiednio zabezpieczyć paczkę, aby znajdujące się w niej przedmioty nie zostały naruszone? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem na ten temat!
Jak pakować paczki do wysyłki? Sprawdź nasze skuteczne porady!
Pakowanie przesyłek to proces, któremu należy poświęcić szczególną uwagę. Niestety bardzo wielu klientów firm kurierskich bagatelizuje tę kwestię, uznając, że w ich obowiązku leży wyłącznie nadanie paczki oraz jej opłacenie. Po przekazaniu przesyłki kurierowi cała odpowiedzialność związana z realizacją dostawy czy transportu spoczywa zaś na przewoźniku. W rzeczywistości jednak takie pojmowanie kwestii wysyłki przedmiotów jest błędne, bowiem wśród zadań klienta danej firmy kurierskiej leży także odpowiednie zabezpieczenie paczki – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. O czym pamiętać, aby robić to prawidłowo?
Przede wszystkim o odpowiednim doborze opakowania, uwzględniającym kształt oraz charakterystykę wysyłanych przedmiotów. Zawartość większości paczek najlepiej chronią karton lub tekturowe pudełka. Wysyłając delikatne przedmioty, rzeczy o dużych lub nietypowych gabarytach warto sięgnąć po taki o większej gramaturze. Dzięki temu w trakcie transportu uda się uniknąć uszkodzeń mechanicznych. Aby sprawdzić, czy przedmioty wewnątrz kartonu są bezpieczne, należy ucisnąć górę, bok oraz krawędź opakowania. Jeżeli się nie odkształca – możesz swobodnie przejść do kolejnego kroku!
Jest nim… wypełnienie wolnych przestrzeni paczki tak, by jak najlepiej zabezpieczyć opakowanie oraz to, co znajduje się wewnątrz niego. Aby sprawdzić, czy wypełnienie w kartonie jest odpowiednie dla potrzeb wysyłanych produktów, należy ponownie ucisnąć górną i boczną część pudełka. Jeżeli się zgniata, lepiej zabezpieczyć przedmioty dodatkową warstwą wypełniaczy. Zawartość już gotowa do wysyłki? Najwyższy czas, aby przygotować paczkę do transportu kurierem! W tym celu opakowanie należy zamknąć i odpowiednio zakleić taśmą. Zaleca się, aby stosować do tego technikę “podwójnego H”, która uwzględnia zabezpieczenie wszystkich łączeń kartonu, posiłkując się taśmą nie węższą niż 48 mm. Tak przygotowana paczka może swobodnie wyruszyć w drogę, jeżeli tylko umieścisz na niej specjalną etykietę z numerem przewozowym. Pamiętaj, by nakleić ją w widocznym miejscu! Proces pakowania produktów do wysyłki kurierskiej zazwyczaj uwzględnia właśnie powyższe kroki. Istnieją jednak sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność. Jest tak w przypadku nadawania przedmiotów delikatnych, które są niezwykle podatne na uszkodzenia. Jak zatem przygotować taki produkt do wysyłki kurierem?
Delikatna przesyłka wymaga odpowiedniego zabezpieczenia
Delikatne przedmioty, z którymi na co dzień mamy do czynienia, wymagają specjalnego traktowania. Nie inaczej jest wtedy, kiedy planujemy umieścić je na dnie przesyłki, a następnie nadać kurierem na drugi koniec Polski. Perspektywa ta już sama nasuwa wniosek, że taką przesyłkę należy uchronić od każdego ewentualnego uszkodzenia, czyli dopracować proces pakowania zawartości. Pojęcie delikatnych przedmiotów przez każdego może być rozumiane na wiele sposobów. Najczęściej jednak dotyczy ono produktów szklanych oraz elektroniki. Jeżeli to właśnie one stanowią zawartość paczki, przed umieszczeniem ich w pudełku, warto dokładnie zawinąć każdy produkt w folię bąbelkową. Dzięki temu na każdym etapie dostawy będą one zabezpieczone przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Folia bąbelkowa w dalszym ciągu stanowi najlepszą ochronę dla delikatnych przedmiotów. Jeżeli jednak poszukujesz ekologicznych rozwiązań, z powodzeniem możesz zastąpić ją papierem czy skropakiem! W trakcie pakowania rzeczy narażonych na potłuczenie lub zepsucie można wspomagać się także elementami służącymi do blokowania zawartości, poprzez np. umieszczenie w paczce styropianowych klinów. Taka forma zabezpieczenia towaru szczególnie sprawdzi się w przypadku wysyłki elektroniki.
Zabezpiecz wolne przestrzenie paczki i wysyłany towar
Skoro już wiesz, od czego zacząć pakowanie nadawanych przedmiotów, z pewnością zainteresuje Cię także kwestia tego, czym najbezpieczniej wypełnić pozostałą przestrzeń tak, by delikatne przedmioty nie przesuwały się po paczce w trakcie transportu czy przenoszenia. Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od rodzaju wysyłanego towaru. Najlepiej jednak ponownie zabezpieczyć wolne przestrzenie folią bąbelkową lub poduszkami powietrznymi. Wnętrze przesyłki można wypełnić także ekologiczną folią drzewną, resztkami papieru czy chipsami styropianowymi. Niezwykle istotne jest jednak to, aby jak najlepiej unieruchomić towar, który planujesz nadać kurierem. Pakowanie to jednak nie wszystko! Ostatnim krokiem ochronnym jest przygotowanie paczki… od zewnątrz. Doskonale posłuży do tego folia stretch, w którą można swobodnie zapakować każdy rodzaj oraz rozmiar kartonu. Dzięki temu uda się uniknąć uszkodzenia opakowania, zwiększając szansę, iż paczka dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie!
Dodatkowe zabezpieczenia w usłudze InPost kurier – przesyłka delikatna w dobrych rękach!
Nadawanie delikatnych przesyłek to niewątpliwie wyzwanie zarówno dla klienta, jak i przewoźnika. Z tego też względu nie wszystkie firmy kurierskie decydują się na wprowadzenie tej usługi w swojej ofercie. Na szczęście InPost w pełni podejmuje się tego zadania, gwarantując obsługę każdej przesyłki na najwyższym poziomie! Mimo to zachęcamy do dodatkowego zabezpieczenia delikatnych przesyłek poprzez wykupienie usługi dodatkowego ubezpieczenia. W ten sposób wysyłane przedmioty zyskują ochronę przed ewentualnym zgubieniem lub zniszczeniem. Maksymalna kwota, na jaką można ubezpieczyć przesyłkę w firmie InPost to 20 tys. złotych. Ostateczny koszt usługi jest determinowany przez sposób nadania oraz rozmiar wysyłanych paczek, wynosząc zazwyczaj od kilku do kilkunastu złotych.
Konsekwencje złego zapakowania delikatnych przedmiotów
Pomimo ostrzeżeń oraz jasnych regulaminów firm kurierskich bardzo wielu klientów nie przywiązuje wagi do tego, jak odpowiednio zapakować oraz przygotować paczkę do długiego procesu dostawy. W niektórych sytuacjach – szczególnie w trakcie wysyłki niedrogich rzeczy – postanawiają oni zrezygnować z dodatkowych zabezpieczeń czy ochrony, uznając, że w razie czego strata nie będzie aż tak odczuwalna. W rzeczywistości jednak klient, który świadomie “naraża” zawartość swojej paczki na uszkodzenie, musi pamiętać, że ewentualne konsekwencje z tego tytułu nie sprowadzają się już wyłącznie do niej. Mowa tu przede wszystkim o sytuacji, w której dana przesyłka w jakikolwiek sposób przyczyni się do wyrządzenia szkody mieniu firmy kurierskiej – jak choćby dewastacji pojazdu przewoźnika czy Paczkomatu – lub uszkodzenia pozostałych paczek przez nią obsługiwanych. Wtedy to do odpowiedzialności zostaje pociągnięta osoba, której paczka… spowodowała całe zamieszanie! Jeżeli więc planujesz wysyłać kurierem delikatne przedmioty, które finalnie mogą nastręczyć także innych kłopotów, pamiętaj, aby zastosować wszystkie z wymienionych przez nas technik pakowania i zabezpieczania paczek! Gwarantujemy, że nie zajmie Ci to wiele czasu, a sam będziesz mógł ze spokojem czekać na wiadomość, iż Twoja przesyłka bezpiecznie dotarła pod adres odbiorcy.
Co więcej, odpowiednie ubezpieczenie uchroni Cię przed czarnymi myślami, związanymi z nieprzewidzianym zaginięciem paczki, co jest szczególnie ważne w przypadku wysyłki towaru o dużej wartości. Wysyłanie paczek może być naprawdę proste i przyjemne! Warto jednak pamiętać, że w dużej mierze to właśnie nasi klienci przyczyniają się do powodzenia naszych małych misji. Jeżeli więc zależy Ci na dostawie bez przykrych niespodzianek, pomóż nam w wykonaniu tego zadania. Już teraz zacznij wygodnie wysyłać paczki z firmą InPost!