nadanie paczki

Jakie dane potrzebne są do nadania paczki?

0 Shares
0
0
0

Branża kurierska przeżywa obecnie rozkwit, a na całym świecie każdego dnia krążą miliony listów i paczek. Wysyłanie paczek jest coraz prostsze i stosunkowo tanie. Usługi kurierskie i przewozowe bardzo ułatwiają życie, a towary lub dokumenty można przekazywać szybko i bezpiecznie (niekiedy nawet bez konieczności drukowania etykiety). Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób można nadać paczkę w Paczkomacie®. Podpowiemy Ci również, jakie dane są potrzebne do wysyłki kurierem albo za pomocą Paczkomatu®.

Nadawanie przesyłek – podstawowe informacje

Kiedy chcesz nadać przesyłkę na dowolny adres, możesz skorzystać z wielu różnych opcji, oferowanych przez firmy kurierskie. Jeśli lubisz planować wysyłki samodzielnie, wybierz Paczkomat® InPost. Brakuje Ci czasu i chcesz ułatwić sobie pracę? Zamów kuriera po odbiór Twojej paczki. Są to opcje dostępne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

Nie wiesz, jak przygotować paczkę? Jakie dane na niej umieścić i jak sprawdzić gabaryty przesyłki? Aplikacje i strony internetowe przewoźników i brokerów kurierskich bardzo ułatwiają proces wysyłki. Na każdym etapie wysyłki możesz bowiem liczyć na pomoc techniczną (live chat, konsultacje telefoniczne, FAQ) i garść praktycznych wskazówek oraz proste instrukcje, jak krok po kroku zorganizować transport towarów lub dokumentów. Co ważne, nie musisz już wypełniać pisemnie żadnych druczków ani zastanawiać się, jaki formularz wysyłkowy wybrać. Gotową etykietę wygenerujesz bowiem automatycznie. Sprawdź, jakie dane są potrzebne do utworzenia listu przewozowego.

Dane potrzebne do wysyłki – o czym należy pamiętać?

Wysyłanie listów i paczek nie wymaga żadnej zaawansowanej wiedzy ani dostępu do specjalistycznych narzędzi. Jeśli masz komputer z dostępem do Internetu lub smartfon z aplikacją typu InPost Mobile, możesz w kilka chwil nadać przesyłkę, uzupełniając jedynie krótki formularz. Każda firma kurierska potrzebuje kilku podstawowych danych, by móc sprawnie zorganizować transport Twoich paczek.

O jakich danych mowa? Chodzi przede wszystkim o:

 • informacje o nadawcy (nazwa firmy lub nazwisko, adres, opcjonalnie dane kontaktowe),
 • dane odbiorcy (imię, nazwisko albo nazwa firmy, adres e-mail, lokalizacja Paczkomatu®),
 • dane dotyczące rodzaju przesyłki oraz rodzaju usługi (generują się automatycznie na etykiecie po wybraniu dowolnej opcji, na przykład: Urząd 24 czy Szybkie nadania InPost).

Po wypełnieniu formularza z danymi przewozowymi obowiązkowo klikasz informację, że akceptujesz regulamin usług pocztowych i przewozowych. Zaznaczenie tej zgody jest jednoznaczne z akceptacją warunków realizacji usługi i umożliwia sfinalizowanie transakcji. Udzielonych zgód nie musisz dodatkowo podpisywać. Po zatwierdzeniu płatności, pobierasz gotową etykietę i możesz spokojnie zająć się innymi, ważniejszymi sprawami.

Jakie dane podać do wysyłki za pobraniem?

Prowadzisz e-sklep i chcesz dać swoim klientom możliwość płatności za pobraniem? Jest to bardzo wygodna opcja, z której chętnie korzystają konsumenci, dokonujący zakupów online. Pobranie oznacza, że płatność za towar następuje dopiero w momencie jego odbioru. Takie rozwiązanie sprawdza się w wielu różnych branżach. Najczęściej stosują je sklepy internetowe RTV i AGD, hurtownie materiałów budowlanych lub ogrodniczych. Klienci e-sklepów chcą bowiem zwykle sprawdzić jakość i stan techniczny produktu przed dokonaniem zapłaty.

Jakie dane są potrzebne do realizacji usługi? Etykiety powinny obowiązkowo zawierać informacje na temat imienia, nazwiska oraz adresu nadawcy i odbiorcy (imię i nazwisko może zastępować nazwa przedsiębiorstwa). Kurier potrzebuje również danych kontaktowych w postaci adresu e-mail oraz numeru telefonu. Dzięki temu każda strona umowy (adresat, nadawca i firma kurierska) może na bieżąco monitorować status przesyłki. Na etykiecie automatycznie wygenerują się zaś inne dane, dotyczące metody płatności czy kwoty pobrania.

Manager Paczek InPost – jakie dane potrzebne do rejestracji?

Wysyłka paczek za pobraniem jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, dlatego wiele firm decyduje się z niego korzystać i w tym celu zakładają konto Managera Paczek InPost. Jakie informacje są potrzebne firmie przewozowej do uruchomienia tego bezpłatnego narzędzia? Aby założyć konto indywidualne lub firmowe, musisz podać:

 • adres e-mail,
 • imię,
 • nazwisko,
 • numer telefonu,
 • hasło (w formularzu powtarza się ono dwukrotnie),
 • kod pocztowy,
 • preferowany Paczkomat® InPost,
 • nazwa skrócona adresata (jest to nazwa, stosowana podczas komunikacji z firmą przewozową zamiast adresu e-mail).

Co ważne, podczas logowania na stronie Managera Paczek nigdy nie występują prośby o podanie dodatkowych danych, takich jak: imię ojca, matki czy numer pesel. Są to informacje poufne, a firma kurierska nie ma prawa żądać ich od Ciebie. Wyjątek stanowią umowy B2B, w których obie strony szczegółowo ustalają zakres współpracy.

Jakie dane są potrzebne do wysyłki Paczkomatem®?

Nie masz czasu, by jechać na pocztę i nadać paczkę? Żaden problem! Możesz nadać paczkę w Paczkomacie®. Wysyłkę zrealizujesz szybko i łatwo, korzystając ze swojego smartfona! W aplikacji InPost Mobile za pomocą kilku prostych kroków zorganizujesz szybki transport. Jedyne, co Ci potrzebne do nadania paczki, to dane nadawcy oraz dane odbiorcy, a także opłacenie przesyłki. Jak to wszystko zrobić? Procedura jest bardzo prosta. Poznaj podstawowe kroki!

Wysyłka delikatnych przedmiotów

Jak nadać paczkę w Paczkomacie®?

 1. Po wejściu w aplikację wybierasz typ nadania i ustalasz, czy paczka ma być wysłana z Paczkomatu do Paczkomatu lub z Paczkomatu do domu odbiorcy.
 2. Ustalasz, jakie gabaryty ma Twoja przesyłka (program wskazuje Ci 3 opcje do wyboru).
 3. Podajesz dane nadawcy i odbiorcy.
 4. Opłacasz przesyłki i otrzymujesz w aplikacji kod nadania i kod QR, niezbędny do śledzenia paczki na kolejnych etapach jej podróży.

Pamiętaj o tym, że przewoźnik nigdy nie powinien żądać od Ciebie w aplikacji podania dodatkowych informacji w postaci danych karty kredytowej czy kodów BLIK. Po opłaceniu przesyłki i pobraniu kodów masz już wszystko, co potrzebne do wykonania usługi w aplikacji InPost Mobile.

Nadanie paczki bez listu przewozowego – jakie dane są potrzebne?

Dzięki aplikacji mobilnej InPost nie musisz drukować listu przewozowego. To duże ułatwienie w sytuacji, gdy nie dysponujesz drukarką, a najbliższy punkt ksero znajduje się daleko. Za pośrednictwem telefonu i aplikacji wypełniasz prosty formularz wysyłkowy, wpisujesz adres swój i odbiorcy, a następnie opłacasz usługę i z kodem nadania możesz nadać paczkę w Paczkomacie®. Na miejscu skanujesz jedynie kod QR za pomocą czytnika danych albo wpisujesz ręcznie ciąg cyfr, widoczny w aplikacji. Po poprawnym wpisaniu kodu skrytka otwiera się automatycznie, a Ty umieszczasz w niej paczkę bez etykiety. Nie musisz umieszczać na kopercie lub kartonie żadnych dodatkowych informacji.

Jak wygenerować list przewozowy i jakie informacje zawiera?

Nie masz aplikacji InPost Mobile i zastanawiasz się, jakie dane wystarczą, by nadać paczkę w Paczkomacie® InPost? Wejdź na stronę internetową przewoźnika i kliknij opcję: wysyłam. Intuicyjne narzędzie krok po kroku poprowadzi Cię przez kolejne etapy składania zamówienia. W formularzu, dostępnym online, wpisujesz: dane odbiorcy (w tym: adres lub numer Paczkomatu®) oraz własne dane kontaktowe i adresowe. Jeśli potrzebujesz faktury, zaznaczasz stosowną opcję w polu: nadawca i podajesz NIP swojej firmy. Kiedy uzupełnisz już wszystkie informacje, opłacasz zamówienie i pobierasz list przewozowy (etykietę).

Na prawidłowo wygenerowanej etykiecie znajdziesz wszystkie informacje, które wcześniej zostały wpisane w formularzu online. Dodatkowym elementem, który pojawia się automatycznie, jest kod kreskowy, numer przesyłki oraz informacje organizacyjne, potrzebne dla kuriera oraz pracowników sortowni.

Jak zamówić kuriera? Przygotuj niezbędne dane!

W natłoku codziennych obowiązków możesz nie mieć czasu na to, by samodzielnie nadać paczkę w Paczkomacie®. Co zrobić w takiej sytuacji i jak zorganizować wysyłkę? Skorzystaj z usługi kurierskiej i opcji odbioru paczki bezpośrednio z Twojego domu. Dane potrzebne do wysyłki kurierem są takie same jak informacje, potrzebne do Paczkomatów®. W celu utworzenia etykiety, logujesz się w Managerze Paczek InPost, wskazujesz adresata i podajesz własne dane kontaktowe. Dokonujesz opłaty i czekasz na odbiór przesyłki w ustalonym czasie.

Paczka kurierska – jakie dane najczęściej przechwytują cyberprzestępcy i jak nadać paczkę bezpiecznie?

Na zakończenie naszego artykułu przygotowaliśmy kilka ważnych wskazówek, dotyczących kwestii bezpieczeństwa przesyłek kurierskich oraz ochrony danych osobowych. Jak zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przesyłki i informacji, dotyczących nadawcy i adresata paczki? W jaki sposób bezpiecznie nadać paczkę? Przede wszystkim zwróć uwagę na ochronę antywirusową urządzeń, z których korzystasz na co dzień. Jeśli chcesz nadać paczkę w Paczkomacie® za pośrednictwem aplikacji lub stron internetowych, zachowaj czujność i nigdy nie podawaj danych odbiorcy i własnych, gdy widzisz, że:

 • strona zawiera błędy, jest niezabezpieczona albo brakuje na niej polskich znaków,
 • nazwa lub logo firmy kurierskiej różnią się od tych, które znasz,
 • system prosi Cię o kilkukrotne logowanie na stronie Twojego banku i wyświetla błędy techniczne.

Cyberprzestępcy bardzo często podszywają się pod firmę kurierską. Możesz wówczas otrzymać wiadomość SMS i komunikat wzywający do uregulowania płatności za wysyłkę. Kreatywność hakerów jest imponująca i wciąż doskonalą oni techniki wyłudzania danych. Dopłata za etykietę czy szybkie nadanie paczki to tylko niektóre z pułapek, których możesz spodziewać się jako nadawca lub odbiorca przesyłki.

Podsumowanie

Teraz już dokładnie wiesz, jakie dane będą Ci potrzebne do nadania przesyłek oraz, jak to zrobić. Niezależnie, czy stawiasz na usługi kuriera, czy Paczkomat® InPost. Zatem, jeśli potrzebujesz nadać paczkę, to wszystko będzie jasne. Sprawdź sam, jakie to łatwe i wygodne!

0 Shares
Podobne artykuły