Wysyłka dokumentów kurierem

Wysyłka dokumentów – dowiedz się, jak to zrobić?

0 Shares
0
0
0

Musisz pilnie wysłać ważne dokumenty do urzędu? Bierzesz udział w rekrutacji i zależy Ci na tym, aby Twoje CV i list motywacyjny dotarły możliwie jak najszybciej, bezpośrednio do rąk własnych pracodawcy? Dowiedz się, w jaki sposób wysłać dokumenty i jakie usługi oferują obecnie firmy kurierskie w zakresie obsługi korespondencji prywatnej lub służbowej.

Wysyłanie ważnych dokumentów – co się zmieniło w ostatnich latach?

Jeszcze kilkanaście lat temu branża KEP w Polsce była w powijakach, a przeciętny konsument, który zamierzał wysłać list, korzystał z usług monopolisty. Niestety, tempo realizacji wysyłek pozostawiało wówczas wiele do życzenia. Co gorsza, wiele listów innych niż polecone bardzo często ginęło bez śladu. Obecnie podobne sytuacje zdarzają się, lecz należą do rzadkości, co ma związek z pojawieniem się wielu konkurencyjnych firm kurierskich. Co się dokładnie zmieniło? Istotnym przeobrażeniom uległ sposób dystrybucji przesyłek i narzędzia do monitorowania ich statusu.

Różnorodność usług branży KEP i szybka wysyłka listów

Kiedy masz zamiar nadać przesyłkę listową, nie musisz już iść na pocztę i stać w kolejce, by kupić znaczek. Możesz skorzystać z wielu innych, bardziej nowoczesnych usług, na przykład:

 • zamawiasz usługę kurierską,
 • korzystasz z Paczkomatu® i usługi Urząd24,
 • udajesz się do najbliższej placówki pocztowej i nadajesz list przy okienku.

Coraz więcej konsumentów wybiera Paczkomaty® i kurierów, ponieważ są to rozwiązania proste, tanie i skuteczne. Nie tracisz swojego cennego czasu, a wysyłkę dokumentów planujesz w dogodnym terminie, odpowiadającym Tobie oraz Twojemu adresatowi.

Jak zapakować dokumenty w przesyłce listowej?

Niezależnie od tego, czy planujesz wysyłkę kurierem, czy Paczkomatem®, musisz odpowiednio przygotować przesyłkę listową. Pamiętaj o tym, że w świetle regulaminów firm kurierskich tylko Ty odpowiadasz za jakość opakowania, które trafia do obiegu. Wymiary i materiał opakowania powinny być więc ściśle dostosowane do zawartości. Jak zapakować dokumenty? Sięgnij po kopertę bąbelkową, papierową lub kartonową. Możesz ją nabyć na poczcie, w siedzibie firmy kurierskiej lub u brokera. Standardowa koperta na dokumenty formatu A4 ma wymiary: 3 mm x 250 mm x 345 mm i jest wyposażona w pasek samoprzylepny.

Pamiętaj o zabezpieczeniu dokumentów

Zanim włożysz kartki do wnętrza koperty, pamiętaj o tym, by dodatkowo zabezpieczyć je przed wilgocią i zagnieceniami. Najlepiej umieść je w foliowej koszulce, zszyć lub spiąć spinaczem bądź klipem. Jeśli plik kartek jest gruby i ciężki, rozważ zamianę zwykłej koperty tekturowej na karton lub większą kopertę bąbelkową. Zamiast adresować kopertę ręcznie, wygeneruj etykietę za pomocą aplikacji mobilnej lub strony internetowej przewoźnika, wpisz adres odbiorcy oraz niezbędne dane kontaktowe. Zamierzasz własnoręcznie opisać przesyłkę? Pisz drukowanymi literami, by ułatwić pracę personelowi firm kurierskich.

Czego nie wolno umieszczać w przesyłkach listowych?

Zanim postanowisz wysłać ważną dokumentację w formie przesyłki listowej, upewnij się, czy przewoźnik oferuje taką opcję w swoich usługach. Koniecznie zapoznaj się z regulaminem firmy kurierskiej i zobacz listę przedmiotów zakazanych w transporcie, niepodlegających gwarancjom ani zwrotom pieniężnym w razie uszkodzenia lub utraty. Najczęściej w wykazie rzeczy i dokumentów niedopuszczalnych do standardowej wysyłki znajdują się:

 • dokumenty o charakterze płatniczym,
 • pieniądze,
 • papiery wartościowe (akcje, obligacje, weksle itd.),
 • dzieła sztuki (na przykład: grafiki, rysunki, szkice).

A może prowadzisz działalność gospodarczą i planujesz wysyłkę dokumentów przetargowych lub innych, dotyczących Twojego know-how bądź danych osobowych klientów? Dowiedz się, czy firma kurierska, z którą współpracujesz, zajmuje się realizacją takich usług. Jeśli tak, koniecznie zawrzyj z przewoźnikiem umowę na piśmie, określając w niej specyfikę przesyłek, częstotliwość ich odbioru i inne, istotne kwestie.

Dokument wymaga podpisu? Skorzystaj z opcji SmartCourier!

Jednym z najbardziej pionierskich i innowacyjnych rozwiązań w branży KEP dla firm jest usługa SmartCourier, którą oferuje InPost. Na czym ona polega? To bezpieczny obieg pism, załączników lub innych druków, wymagających osobistego podpisu adresata. Gdy chcesz szybko wysłać dokumenty, zamawiasz kuriera, który pomaga Ci zabezpieczyć kopertę, odpowiednio ją oznacza i w trybie pilnym przekazuje odbiorcy.

SmartCourier – dlaczego warto?

Co wyróżnia usługę kuriera Smart? Dzięki niej oszczędzasz swój czas i nie musisz się zastanawiać, jak przygotować dokumentację do wysyłki. Ponadto, do obsługi zleceń związanych z korespondencją firmową, InPost wyznacza wyłącznie wykwalifikowanych kurierów. Są oni wyposażeni w wysokiej jakości opakowania do transportu przesyłek listowych i posługują się wewnętrznym systemem identyfikacji odbiorców, co zmniejsza ryzyko błędów podczas dostaw. W opcji Smart zarówno nadawca, jak i odbiorca dokumentów mogą na bieżąco monitorować status przesyłki. To z kolei zapewnia płynną wymianę informacji między firmami.

Dokumenty urzędowe wyślesz dzięki usłudze InPost Urząd 24

Często załatwiasz sprawy urzędowe i tracisz wiele czasu na oczekiwanie, aż urzędnik obsłuży innych interesantów i przyjmie Twoje dokumenty? Już nie musisz drukować numerków na korytarzu w urzędzie ani stać w kolejkach, by osobiście załatwić swoje sprawy. Gdy Twój list jest gotowy i chcesz szybko oraz bezpiecznie dostarczyć go do urzędu, z pomocą przyjdzie Ci InPost. Wysyłka dokumentów w opcji Urząd 24 to bowiem kolejna, innowacyjna usługa polskiego giganta branży KEP.

Jak wysłać dokument poprzez InPost Urząd 24?

To bardzo proste, możesz to zrobić w kilku prostych krokach:

 1. spakuj dokumenty do koperty i dokładnie ją zaklej,
 2. za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub strony InPost opłać przesyłkę, wygeneruj etykietę i naklej ją na opakowanie,
 3. umieść przesyłkę w skrytce Paczkomatu®,
 4. oczekuj na powiadomienie, że Twój list dotarł na adres właściwego urzędu.

Paczkomaty®, stawiane w bezpośrednim sąsiedztwie urzędów, zyskały miano: urzędomatów. Służą one do wymiany danych oraz informacji pomiędzy interesantami a urzędem. Jeśli więc nie masz czasu lub ze względów zdrowotnych nie jesteś w stanie wejść do urzędu, możesz pozostawić dokumenty w skrytce, zlokalizowanej pod budynkiem.

e-commerce

Dlaczego warto korzystać z wysyłki Urząd 24?

Wysyłka ważnych załączników lub pism urzędowych za pomocą Paczkomatów® to niewątpliwie bardzo atrakcyjna i nowoczesna forma wymiany istotnych plików. Coraz chętniej korzystają z niej zarówno interesanci (w tym duże firmy np. telefoniczne), jak i urzędnicy. Jakie są główne korzyści wysyłek dokumentów za pośrednictwem automatycznych skrzynek pocztowych? Dzięki nim obieg ważnych pism odbywa się szybko i można je sprawnie monitorować na każdym etapie podróży. Ograniczenie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich pozwala również zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych i sezonowych infekcji.

Wysłanie dokumentów kurierem – instrukcja w kilku krokach

Gdy bardzo się spieszysz i w natłoku różnych spraw, nie jesteś w stanie wyjść na pocztę lub do Paczkomatu®, możesz nadać firmową przesyłkę listową kurierem. Jak to zrobić?

Wejdź na stronę przewoźnika lub skorzystaj z aplikacji na swoim smartfonie i zamów kuriera. Jeśli chcesz skorzystać jednorazowo z wysyłki kurierskiej, pomoże Ci w tym również lokalny broker. Na swoich stronach internetowych pośrednicy udostępniają gotowe formularze zamówienia usługi kurierskiej. Określ wielkość swojej przesyłki i podaj adres odbiorcy, by móc dokonać szybkiej wyceny i opłacić zamówienie. Po sfinalizowaniu transakcji czekasz jedynie na przyjazd kuriera, który zajmie się resztą.

Bezpieczna wysyłka dokumentów – praktyczne wskazówki

Niezależnie od tego, czy chcesz wysłać swoje pisma Paczkomatem®, czy kurierem, zawsze zwracaj uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Zanim przekażesz opakowanie dalej, upewnij się, że otwór został dokładnie zaklejony i kartki nie wysuną się podczas podróży. Koperta nie może prześwitywać! Po wydrukowaniu etykiety zweryfikuj, czy wszystkie dane są poprawne. Upewnij się, że Twój numer telefonu i adres odbiorcy nie zawierają błędów.

O czym jeszcze warto pamiętać, przygotowując paczkę z dokumentami? Oto kilka ważnych wskazówek:

 • zawsze pakuj dokumenty samodzielnie i nie angażuj w tę czynność osób trzecich (w tym kuriera!),
 • nigdy nie pozostawiaj przesyłki w uszkodzonej skrytce Paczkomatu®,
 • jeśli w trakcie nadawania dokumentów Paczkomatem® widzisz błąd techniczny, skontaktuj się z obsługą i dowiedz, czy Twoja przesyłka została umieszczona poprawnie,
 • przekazując ważne pisma kurierowi w usłudze Courier Smart InPost, skontroluj stan opakowania lub skrzynki, do której trafia przesyłka.

Gdy finalizujesz zamówienie i dokonujesz opłaty za usługę Paczkomaty® lub kurierską, pamiętaj też o cyberprzestępcach! Nigdy nie klikaj w podejrzanie wyglądające linki, zawarte w e-mailu lub wiadomości SMS, pochodzącej od nieznanego nadawcy, podszywającego się zwykle pod przewoźnika. Nie reaguj też na fałszywe komunikaty, dotyczące konieczności dopłaty za przesyłkę albo potwierdzenia danych. Jak widzisz, ostatnie lata jeszcze bardziej zrewolucjonizowały rynek usług kurierskich. Teraz nawet ważne dokumenty, w tym umowy można wysyłać za pomocą kuriera. A adresat dostanie szybko przesyłkę. Sprawdź sam!

0 Shares
Podobne artykuły