kurier śledzenie paczki

Poznaj najlepszy sposób na namierzenie paczki

0 Shares
0
0
0

Śledzenie przesyłek zawsze było jednym z powodów, dla których wielu klientów korzysta z usług kurierskich. Transport paczki kurierem z założenia ma być szybki, naturalne więc jest, że klientom, którzy niecierpliwie czekają na zamówienie ze sklepu internetowego czy doręczenie ważnej paczki, zależy na monitorowaniu sytuacji. Umożliwienie odbiorcy i nadawcy śledzenia przesyłek kurierskich jest o tyle proste, że paczki przechodzą z rąk do rąk i firma na każdym etapie dokładnie wie, gdzie są i co się z nimi dzieje. Monitorowanie przesyłek możliwe jest za pomocą serwisów internetowych przewoźników, a obecnie zwykle także za pomocą dedykowanych aplikacji.

Dlaczego śledzimy paczki?

Nie oszukujmy się, zarówno odbiorcy, jak i nadawcy głównie śledzą paczki dla ukojenia nerwów. Jeżeli czekasz na odbiór ważnego zamówienia albo denerwujesz się, czy ważna przesyłka dotrze na czas do odbiorcy, możliwość śledzenia paczki i sprawdzenia, co się z nią dzieje działa uspokajająco. Czasem pozwala też rozjaśnić wątpliwość. Zdarza się, że sklep internetowy generuje list przewozowy automatycznie, natychmiast po złożeniu zamówienia, ale przed jego skompletowaniem. Operator wysyła wtedy wiadomości do klientów typu “pojawiła się nowa paczka zarejestrowana na twój numer telefonu”. Można odnieść mylne wrażenie, że zamówienie jest już w drodze. Sprawdzając, co się dzieje z zamówieniem przez aplikację, czy stronę operatora, dowiemy się, że w rzeczywistości sklep nie wysłał jeszcze fizycznie zamówienia. Ze względu na fakt, że czas kompletowania zamówienia czasem wynosi kilka dni, to taki status paczek (przygotowana, nie wysłana) może się utrzymywać dość długo. Podobnie, czasem źródłem niepokoju, może być jakieś dawne zamówienie, kiedy ktoś pomyłkowo odczyta starą wiadomość, że przesyłka jest gotowa do odbioru. Szybki rzut oka na jej status wyjaśni, że odbiór już nastąpił.

Przede wszystkim jednak monitorowanie statusów paczek pozwala nam się przygotować do ich odbioru. Wiedząc, że przesyłka jest już w rękach kuriera, postaram się, żeby tego dnia był ktoś w domu, albo podejmę jakieś działania. Mogę zadzwonić i ustalić godzinę dostawy, mogę prosić o przesunięcie terminu, a w InPost przekierować dostawę do Paczkomatu®, albo chociaż uprzedzić sąsiadów, żeby odebrali przesyłkę za mnie. Można się też przygotować do płatności za pobraniem i dopilnować, żeby mieć przy sobie odpowiednią kwotę podczas odbioru. Chociaż obecnie z reguły można też zapłacić kartą, to i tak lepiej wiedzieć, że odbierający będzie miał czym zapłacić.

Kurier InPost – gdzie jest paczka?

Jak namierzyć paczkę umieszczaną w Paczkomacie® albo kuriera InPost? Najłatwiej zrobić to za pomocą aplikacji InPost Mobile, która znakomicie pomaga w śledzeniu przesyłek. Przede wszystkim, przesyłki zarejestrowane na numer telefonu klienta, zarówno przychodzące, jak i wysłane, są automatycznie dodawane do listy przesyłek w aplikacji, a ich status jest automatycznie aktualizowany. Żeby sprawdzić status paczki, wystarczy więc wejść do jej opisu w aplikacji, gdzie będą wymienione wszystkie etapy transportu przesyłki, w tym także, na jakim etapie jest ona w tej chwili. W kluczowych momentach aplikacja wyświetli też powiadomienia push: kiedy firma kurierska otrzyma zlecenie dostarczenia przesyłki, kiedy trafi ona w ręce kuriera i kiedy będzie można odebrać przesyłkę z Paczkomatu®. Dodatkowo powiadomienie może pojawić się wtedy, kiedy znajdziesz się w pobliżu Paczkomatu®, w którym czeka przesyłka i kiedy czas na odbiór paczki zacznie się kończyć.

To jednak nie wszystko, przesyłkę można dodać do listy w aplikacji, wpisując w niej numer paczki, co umożliwi dalsze śledzenie przesyłki, tak samo, jak przesyłek dodanych automatycznie. Można ją również udostępnić z poziomu aplikacji innej osobie, podobnie jak można udostępnić kod umożliwiający odbiór paczki (oczywiście, dopiero kiedy odbiór przesyłki stanie się możliwy). Oczywiście InPost udostępnia też standardowe opcje śledzenia paczki. Klient może wejść na stronę operatora i wpisać numer przesyłki do wyszukiwarki, która znajduje się centralnie na pierwszym ekranie strony głównej InPost. Nie sposób jej nie znaleźć. Ponadto, w wiadomości e-mail dotyczącej nadania paczki znajduje się link, prowadzący do wyszukiwarki przesyłek z już wpisanym numerem.

Monitorowanie paczek – poznaj bliżej aplikację InPost

Śledzenie przesyłek służy przede wszystkim uspokojeniu nerwów, ale także przygotowaniu się do odbioru paczek. Dlatego warto tu wspomnieć o możliwości przekierowania przesyłek. Jeżeli korzystasz z usług kurierskich InPost, ale nie będzie Cię w domu w terminie odbioru zamówienia, możesz przekierować paczkę do Paczkomatu®, punktu partnerskiego InPost, lub do sąsiadów. Jest to usługa darmowa, a przekierowanie przesyłki będzie widoczne w jej historii w aplikacji, tak jak wszystkie inne etapy transportu.

W ogóle należy podkreślić, że w aplikacji InPost lista paczek służy nie tylko do ich śledzenia, ale także daje dostęp do wielu innych usług. Poza przekierowaniem paczek, w opisie paczki w aplikacji można też aktywować usługę “strefa łatwego dostępu”, zapłacić za pobranie i dokonać zwrotu. Strefa łatwego dostępu oznacza usługę, dzięki której klient ma kontrolę nad tym, gdzie będzie umieszczona jego przesyłka, co ma stanowić ułatwienie dla niepełnosprawnych czy po prostu osób niskiego wzrostu. Poprzez aplikację InPost, za pomocą listy paczek, można płacić za odbiór paczek z Paczkomatu® za pobraniem. Można także dokonać zwrotu niektórych zamówień za pośrednictwem Paczkomatu®, wybierając polecenie Zwróć w opisie przesyłki (jeżeli sklep uczestniczy w programie Szybkie Zwroty InPost). Podsumowując, aplikacja InPost to najlepszy sposób na namierzenie paczki!

0 Shares
Podobne artykuły