kurier

Jaki jest czas oczekiwania na paczkę kurierską?

0 Shares
0
0
0

Z usług kurierskich korzystamy przede wszystkim dlatego, że oferują krótki czas doręczenia przesyłek. To dlatego wiele firm, a przede wszystkim sklepy internetowe współpracują z firmami kurierskimi. Jak długo będziesz czekać, aż kurier dostarczy twoją paczkę? Jak długo musisz czekać na dostarczenie zamówienia ze sklepu internetowego kurierem? Czy Paczkomat® będzie szybszy od kuriera? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego o czasie dostarczenia przesyłek przez kuriera.

Paczka – czas dostawy przesyłek przez kuriera

To ile idzie paczka kurierem? Firmy kurierskie standardowo gwarantują, że przesyłka kurierska dotrze do adresata w ciągu 48 godzin lub w dwa dni robocze. To wcale nie jest to samo, aczkolwiek warto podkreślić, że termin 48 godzin też dotyczy dni roboczych. Tak więc czas doręczenia paczki może się znacznie różnić zależnie od okoliczności. Jeżeli mamy szczęście i przesyłka trafi w ręce firmy kurierskiej z rana, to jest szansa, że kurier doręczy ją odbiorcy już następnego dnia.

Z drugiej strony, jeżeli paczkę nadamy w piątek wieczorem, to raczej nie ma się co spodziewać, że przesyłka dotrze na miejsce wcześniej niż w poniedziałek. Nie wspominając już o uwielbianych przez Polaków długich weekendach. Trzeba też pamiętać, że samo doręczenie przesyłek następuje w godzinach pracy kuriera, czyli zwykle od ósmej do szesnastej. To może zwiększyć czas dostawy paczek, jeśli zostaną wysłane zbyt późno i dopiero wieczorem dotrą do lokalnego oddziału jednej z firm kurierskich, ale może też oznaczać szybszą dostawę przesyłek, jeżeli gwarantowane 48 godzin kończy się gdzieś w nocy.

Przesyłki w weekend i więcej usług kurierskich

A co, jeśli dostawa przesyłek następnego dnia roboczego nas nie urządza, bo następny dzień nie jest roboczy? Niektóre firmy kurierskie oferują opcję dostawy przesyłki kurierem w weekend. Oczywiście jest to opcja dodatkowo płatna i wymagane jest nadanie paczki do określonej godziny. Podobne warunki trzeba spełnić, korzystając z usługi dostarczenia paczek do określonej godziny następnego dnia, którą oferują niektóre z firm kurierskich. Należałoby też wspomnieć o usługach kuriera lokalnego, który co prawda działa tylko w obrębie jednego miasta, ale gwarantuje dostarczenie paczki tego samego dnia, w tym także do określonej godziny. A jeśli sprawa jest bardzo pilna, kurier może pojechać wprost do odbiorcy. Usługi kurierskie to nie tylko standardowy kurier 48 h.

Wysyłka delikatnych przedmiotów

Ile idzie paczka kurierem ze sklepu internetowego?

Sklepy internetowe współpracują z branżą kurierską właśnie dlatego, że doręczenie przesyłki następuje szybko, a termin dostawy paczek jest przewidywalny. Dzięki temu sklep może poinformować klientów o tym, kiedy mogą się spodziewać dostawy przesyłki. A klienci e-commerce cenią sobie zarówno szybkość, jak i przewidywalność dostawy. Sklepom też powinno zależeć na tym, żeby zamówienia docierały do kupujących jak najszybciej, bo natychmiastowy dostęp do zakupionych dóbr jest jedną z głównych przewag konkurencyjnych handlu stacjonarnego. Trzeba jednak pamiętać, że przewidywany czas dostarczenia przesyłki podany na stronie sklepu internetowego nie zależy wyłącznie od firmy kurierskiej.

Na przewidywany termin dostawy składa się także czas, jakiego sklep potrzebuje na skompletowanie twojego zamówienia i czas transportu przez kuriera. Firmy kurierskie mają swój gwarantowany termin dostawy, ale mogą go dotrzymać, jeśli nadanie paczki nastąpi w określonym przez sklep czasie. Nie zapominajmy też, że większość firm kurierskich pracuje w dni robocze, a nawet jeśli kurier pracuje w weekendy, to jest to dodatkowa opcja i za korzystanie z weekendowych usług kurierskich trzeba zapłacić więcej. Ponadto, wiele sklepów nie ma w ogóle przesyłki weekendowej w ofercie. Inną opcją dostawy, którą może zaoferować sklep, jest dostarczenie paczki następnego dnia. Zwykle też jest to droższa opcja i nadanie paczki musi nastąpić do określonej godziny, żeby kurier zdążył przesyłkę odebrać i przewieźć do odbiorcy. Przewidywany termin dostawy może więc być różny zależnie od wybranej w sklepie opcji przesyłki i tego, jak szybko sklep kompletuje zamówienia (na co firma kurierska nie ma już wpływu).

Paczka kurierska InPost – czas dostawy paczki

Zacznijmy od najważniejszego: do usług kurierskich w InPost zalicza się także dostarczenie przesyłki do Paczkomatu®, które rządzi się nieco innymi prawami, choć nominalnie termin dostawy przesyłki w obu przypadkach wynosi jeden do dwóch dni roboczych. W rzeczywistości nawet dziewięć na dziesięć paczek wysłanych do Paczkomatów® dociera do celu już następnego dnia roboczego. Oczywiście na czas doręczenia przesyłki w przypadku Paczkomatu® składa się nie tylko sam transport przesyłki, ale też czas potrzebny ci na odbiór przesyłki z urządzenia. Paczkomatów® jest już ponad siedemnaście tysięcy i ponad połowa Polaków ma najbliższy w zasięgu kilkuminutowego spaceru, ale faktycznie są sytuacje, kiedy zamówienie kuriera pozwoli ci szybciej dostać przesyłkę w ręce. Jeżeli na przykład, jest dla ciebie wygodną opcją dostarczenie paczki do biura (czy innego miejsca pracy), to dostaniesz przesyłkę szybciej, niż idąc do Paczkomatu® w drodze powrotnej do domu.

Część firm kurierskich oferuje weekendowe usługi kurierskie jako dodatkowo płatną opcję. W przypadku InPost taki rodzaj usługi dostępny jest dla współpracujących sklepów internetowych i obejmuje właśnie opcję dostawy do Paczkomatu®. Jednak odbiorcy korzystający często z Paczkomatów być może zauważyli, że nawet bez specjalnej usługi, jeżeli sklep nada przesyłkę w czwartek wieczorem lub piątek rano, to w sobotę przedpołudniem kurier dostarczy ją do Paczkomatu®. Nie jest to w żadnym wypadku gwarantowany czas dostarczenia przesyłki, ale zawsze można mieć nadzieję.

0 Shares
Podobne artykuły