Samochód elektryczny

Samochody elektryczne – jak działają?

0 Shares
0
0
0

Każdego dnia do atmosfery ziemskiej dostają się niezliczone ilości zanieczyszczeń, powstałych w procesie spalania paliwa w pojazdach drogowych. Są to między innymi dwutlenek węgla czy tlenki azotu, substancje zagrażające zdrowiu i życiu człowieka. Naukowcy już od lat szukają sposobów, jak można skutecznie ograniczyć emisję spalin. Jednym z najbardziej innowacyjnych wynalazków współczesności są ekologiczne auta, które zasila się energią elektryczną. Z naszego artykułu dowiesz się, jak działają samochody elektryczne, czym różnią się od aut spalinowych oraz w jaki sposób ich zastosowanie przyczynia się do ochrony środowiska.

Auto elektryczne – zasada działania

Zacznijmy od podstaw i odpowiedzmy na pytanie: czym jest samochód elektryczny? To rodzaj auta, które porusza się dzięki energii elektrycznej. Energia ta może być pozyskiwana z dwóch źródeł, są to:

  • źródła zewnętrzne (na przykład z akumulatora, wymagającego cyklicznych doładowań),
  • źródła wewnętrzne (w samochodzie hybrydowym ładowanie odbywa się w trakcie jazdy i hamowania).

Pojazdy elektryczne, podobnie jak pojazdy spalinowe, wyposażone są w silnik, jednak działa on inaczej niż w modelach spalinowych. W elektrykach wykorzystywane jest zjawisko przemiany energii elektrycznej na energię mechaniczną (w pojazdach spalinowych dochodzi zaś do przekształcenia energii chemicznej i cieplnej na mechaniczną).

Historia samochodu elektrycznego

Ostatnio coraz częściej mówi się o pojazdach elektrycznych, jednak warto wiedzieć, że nie są one wynalazkiem nowym. Silniki zasilane energią elektryczną zaczęto projektować w Europie już w latach 30. dziewiętnastego wieku i były one bardziej wydajne niż ich spalinowe odpowiedniki. Najbardziej intensywny rozwój aut elektrycznych nastąpił w wieku dwudziestym, gdy w 1947 roku firma Bell wprowadziła na rynek pierwsze tranzystory. To właśnie dzięki nim można było wzmocnić sygnały elektryczne i zwiększyć efektywność pracy silnika elektrycznego. Już od lat 80. trwa renesans pojazdów elektrycznych, którymi interesują się zarówno inwestorzy, jak i klienci indywidualni na całym świecie. Ogromną popularność zyskały:

  • osobowe auta elektryczne,
  • polskie Melexy (wykorzystywane na szeroką skalę na amerykańskich polach golfowych i w hotelarstwie), a także:
  • autobusy miejskie, zasilane energią elektryczną.

Elektryczny samochód – czy to auto przyszłości?

Nie ulega wątpliwości, że pojazdy elektryczne za kilkadziesiąt lat w większości wyeliminują samochody spalinowe. Dlaczego tak się stanie i z czego to wynika? Coraz więcej międzynarodowych instytucji wprowadza różne restrykcje na właścicieli oraz producentów pojazdów spalinowych. Wyższe koszty utrzymania oraz drożejące paliwa to czynniki, przyczyniające się do spadku zainteresowania samochodami zasilanymi ropą i benzyną.

Dramatycznie wzrasta również tempo skażenia środowiska naturalnego i atmosfery, co wymaga od rządów wszystkich państw, a także Unii Europejskiej podjęcia natychmiastowych działań prewencyjnych, w tym ograniczenia ilości samochodów, emitujących CO2. Nie mniej, nie możemy tutaj zapominać o jednej istotnej rzeczy. Chodzi przede wszystkim o możliwość ładowania. Dlatego też bardzo ważny będzie rozwój większych miast i dostosowanie się do takich warunków, aby właściciele mieli miejsca na ładowanie akumulatora. Ponadto, samemu w domu trzeba zadbać o możliwość podładowania pojazdu – dobrym rozwiązaniem jest zasilanie energii za pomocą paneli fotowoltaicznych.

Rodzaje aut elektrycznych

Samochód elektryczny można obecnie wybrać w kilku ciekawych odsłonach. Zasadniczy podział aut, wyposażonych w silnik elektryczny, obejmuje 3 podstawowe typy pojazdów, zróżnicowane ze względu na sposób ładowania. Na świecie i w Polsce najbardziej rozpowszechnione są obecnie następujące modele aut elektrycznych:

  • Hybrid Electric Vehicle (HEV): to dwusilnikowe, samoładujące samochody elektryczne, które nie wymagają podłączenia do ładowarki,
  • Plug-in Hybrid Electric Vehicle (PHEV): to auta wyposażone w gniazda do ładowania,
  • Mild Hybrid (mHEV), nazywany również miękką hybrydą, wyposażony w silnik spalinowy i silnik elektryczny, służący do rozruchu pojazdu.

Innowacją na rynku pojazdów hybrydowych typu plug-in są również auta zasilane energią odnawialną. W najnowocześniejszych samochodach elektrycznych akumulatory można ładować, korzystając z energii uzyskanej za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych (rozwiązanie to wykorzystuje między innymi firma Nissan, produkująca serię pojazdów Nissan Voltia, cenioną przez firmy kurierskie, w tym InPost).

Szybka wysyłka kurierem

Popularne modele aut, wyposażonych w silnik elektryczny

Branża pojazdów elektrycznych przeżywa obecnie rozkwit. Na rynku wciąż pojawiają się nowe modele samochodów, wyposażonych w wysokiej jakości silniki elektryczne. W rankingu najpopularniejszych aut elektrycznych w Polsce znajdują się między innymi takie perełki jak:

  • Tesla Model S z napędem dwusilnikowym,
  • Hyundai IONIQ 5 typu BEV, samochód elektryczny wyposażony w wydajny akumulator,
  • Renault ZOE o zasięgu 400 km,
  • Nissan Leaf: pojazd zeroemisyjny, z szybkim systemem ładowania.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że do większości dostępnych aut elektrycznych można uzyskać dofinansowanie. Częściowy zwrot kosztów zakupu pojazdu przysługuje zarówno klientom indywidualnym, jak i przedsiębiorcom, którzy stawiają na nowe technologie oraz chcą stosować energię elektryczną zamiast trujących paliw.

Czas ładowania samochodów elektrycznych

Samochód elektryczny ładuje się automatycznie podczas jazdy i musi być też regularnie podłączany do zewnętrznego źródła zasilania. W Polsce powstaje coraz więcej specjalnych punktów szybkiego ładowania aut hybrydowych (są one coraz częściej dostępne na stacjach paliw). W takich punktach, wyposażonych w ładowarki o dużej mocy, użytkownik samochodu elektrycznego może naładować akumulatory nawet w ciągu niecałej godziny. Znacznie dłużej trwa zaś ładowanie w warunkach domowych i zajmuje od 12 do 24 godzin, w zależności od:

  • specyfiki pojazdu,
  • pojemności baterii samochodu,
  • modelu ładowarki,
  • dostępnej mocy ładowania (zależność jest prosta: im większa moc, tym szybciej ładuje się samochód elektryczny).

Aby zaoszczędzić czas i energię elektryczną, warto skorzystać z profesjonalnego serwisu i doładować auto na specjalistycznej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Takie punkty powstają we wszystkich większych miastach.

Elektryczne samochody kurierskie – jak działają?

Polskie i zagraniczne firmy branży kurierskiej chętnie korzystają z dofinansowań i inwestują w nowoczesne, zeroemisyjne samochody elektryczne. Jak działają takie pojazdy? Są one wyposażone w wydajne akumulatory, które wystarczy naładować na stacji paliw lub w bazie firmy kurierskiej, wyposażonej w instalacje typu OZE. Energia zawarta w akumulatorach umożliwia rozruch silnika, koła zostają wprawione w ruch, a samochód przemieszcza się płynnie i cicho. Istotną różnicą pomiędzy klasycznym silnikiem spalinowym a elektrycznym, wykorzystywanym między innymi w branży kurierskiej, jest to, że do utrzymania pracy silnika elektrycznego nie jest potrzebny olej samochodowy, którego hektolitry zanieczyszczają naszą planetę. Generalnie rzecz ujmując, zasada działania aut elektrycznych dostawczych jest taka sama, jak schemat działania samochodu osobowego elektrycznego. Na szczególną uwagę zasługuje zaś fakt, że do rozruchu obu rodzajów samochodów nie jest potrzebne płynne paliwo ani olej, co obniża koszty eksploatacji i pozwala zmniejszyć ilość szkodliwych spalin.

Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Dlaczego coraz więcej osób i firm decyduje się na zakup samochodu elektrycznego? Jest to bardzo ekologiczne, przyszłościowe rozwiązanie, dzięki któremu jako ludzkość możemy znacznie ograniczyć emisję CO2 do atmosfery ziemskiej.

Auta elektryczne, dostępne w wersji zeroemisyjnej są ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ:

  • nie generują toksycznych, rakotwórczych spalin,
  • do ich rozruchu nie jest potrzebne paliwo w postaci nieodnawialnych surowców: benzyny lub ropy,
  • są w stanie przejechać 200-400 km po jednorazowym ładowaniu,
  • można je ładować z punktów, zasilanych energią, pozyskiwaną ze słońca.

Podsumowanie samochody elektryczne

Pojazdy elektryczne są szczególnie pożądane w większych aglomeracjach miejskich, w których narasta problem smogu, a zawartość trujących tlenków w powietrzu kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. Wszak wszystkim nam zależy na dbaniu o planetę. Warto zwrócić też uwagę na to, że samochód elektryczny pracuje bardzo cicho, co ma niebagatelne znaczenie dla ludzi i zwierząt. Hałas można bowiem uznać za rodzaj zanieczyszczenia lub zakłócenia, które bardzo negatywnie oddziałuje na organizmy żywe. Ograniczenie hałasu w miastach i na drogach lokalnych poprawia jakość naszego życia, stresujemy się mniej i szybciej koncentrujemy na codziennych zadaniach. Jak widzisz, samochód elektryczny ma wiele zalet i warto na niego postawić.

0 Shares
Podobne artykuły