aplikacja mobilna przyjazna użytkownikom

Czym powinna się charakteryzować aplikacja przyjazna użytkownikom?

0 Shares
0
0
0

Aplikacje mobilne stały się nieodłącznym elementem życia większości ludzi. Korzystasz z nich każdego dnia. Gdy chcesz porozmawiać ze znajomymi, zrobić zakupy, opłacić rachunki lub obejrzeć film. Wielofunkcyjne, łatwe w obsłudze i dopasowane do indywidualnych potrzeb – takie właśnie powinno być idealne oprogramowanie na smartfonie. Dowiedz się, czym jeszcze charakteryzują się najlepsze aplikacje, przyjazne użytkownikom urządzeń mobilnych.

Dlaczego niektóre aplikacje podbijają globalne i lokalne rynki, a inne odchodzą w zapomnienie?

Liczba aplikacji stale rośnie i już nawet dzieci w wieku szkolnym próbują swoich sił w tworzeniu prostego oprogramowania na smartfony! Nietrudno dostrzec, że niektóre aplikacje bardzo dynamicznie, z dnia na dzień stają się hitem i zdobywają tysiące użytkowników. Inne zaś znikają chwilę po premierze, a liczba ich pobrań jest bliska zeru. Wiele zależy od trafienia w odpowiednią niszę i zainteresowanie grupy docelowej. Nie zawsze jest to łatwe. Klienci mają różnorodne wymagania i potrzeby, które zmieniają się każdego dnia. Z czego zatem wynika popularność takich aplikacji jak: Messenger, WhatsUp, InPost, iPKO, Instagram czy AliExpress? Oczywiście z zaspokajania potrzeb użytkowników i stałym udoskonalaniem. Twórcy tych aplikacji ciągle starają się je poprawiać, tak aby użytkownikom jeszcze lepiej się z nich korzystało. Wyróżnia je przede wszystkim:

  • uproszczony panel obsługi,
  • dobór funkcjonalności ściśle odpowiadających potrzebom użytkownika,
  • przejrzysta grafika, dobrze widoczne przyciski i formularze,
  • bezawaryjne działanie aplikacji,
  • niska cena lub możliwość bezpłatnego korzystania z wielu funkcji.

To oczywiście nie wszystkie atuty najlepszych aplikacji mobilnych, które w ostatnich latach szturmem wdarły się na pierwsze miejsca w lokalnych i globalnych rankingach popularności. Branża IT stale się rozwija, a wraz z nią następuje rozkwit analityki UX, czyli badań nad emocjami, doświadczeniami i potrzebami użytkowników aplikacji. I to właśnie doświadczenia, sugestie i opinie użytkowników oraz testerów pozwalają programistom kreować oprogramowania najwyższej jakości.

Funkcjonalności odpowiadające potrzebom odbiorcy

Co wyróżnia przyjazne aplikacje mobilne? Przede wszystkim są one zbudowane w taki sposób, aby potencjalni użytkownicy mogli szybko i sprawnie odnaleźć interesujące ich funkcje oraz usługi. Chodzi bowiem o skrócenie do niezbędnego minimum czynności i akcji. Na przykład: w aplikacjach zakupowych konsumenci powinni bez trudu zauważyć katalogi produktów, opcję dodania do koszyków i szybkich płatności. Aplikacja typu mapa musi zawierać zaś prostą wyszukiwarkę najlepszych tras dojazdowych i dynamiczne kalkulatory odległości, potrzebne w trasie. Przeciętny użytkownik urządzenia mobilnego nie chce zastanawiać się, gdzie i w jaki sposób znaleźć w aplikacji określoną funkcję. Największą popularność zyskują więc te programy, które w 100% odpowiadają potrzebom odbiorcy, ułatwiają mu wykonywanie różnych, rutynowych czynności oraz pozwalają zaoszczędzić cenny czas.

Przyjazna grafika wyróżni dobrą aplikację

Grafika bardzo często decyduje o jakości i dopasowaniu aplikacji do oczekiwań współczesnych konsumentów. Ludzkie oko w określony sposób reaguje bowiem na kolor, kształty, fonty, a także na rozmiar oraz rozmieszczenie różnych detali, widocznych na ekranach smartfonów. Czym charakteryzuje się przyjazna grafika aplikacji mobilnych? Zwróć uwagę na kilka jej typowych cech. Oto one:

  1. Dobrze, aby grafika była prosta, zawierała maksymalnie 1-2 główne kolory, na przykład: białe tło i żółte buttony (InPost), przyciski pomarańczowe (Allegro) lub granatowe na jasnoszarym tle (iPKO) – kontrast barwny sprawia, że użytkownik szybko odnajduje różne funkcje.
  2. Aplikacja powinna zawierać barwy, które budzą określone skojarzenia i ułatwiają zapamiętywanie (na przykład: żółty silnie oddziałuje na umysł i świetnie przyciąga uwagę, granat kojarzy się z biznesem, zieleń ze spokojem i relaksem, różowy i czerwony pobudzają wyobraźnię, angażują emocje i wyróżniają się na tle innych, bardziej stonowanych barw).
  3. Przyciski i punkty szybkiego dostępu zauważasz od razu, mają rozmiar dostosowany do wielkości wyświetlacza urządzenia i znajdują się w miejscach, które możesz bez trudu kliknąć, trzymając telefon w jednej dłoni.
  4. Font (czcionka) powinien być prosty i bezszeryfowy, czyli nie mieć ozdobnych detali i końcówek znaków, które mogłyby utrudnić odczytywanie informacji (zauważ, że w aplikacjach najczęściej występują fonty typu: Arial, nie stosuje się zaś fontów w stylu Times New Roman).
Aplikacja mobilna

Aplikacja dopasowana do wymagań systemu Android i iOS

Podczas projektowania aplikacji mobilnych ich twórcy muszą dostosować oprogramowanie do wymagań systemów operacyjnych. Obecnie na całym świecie dominuje system Android firmy Google oraz iOS firmy Apple, a każdy z nich pracuje w odmienny sposób. Firmy-matki stosują też własną politykę udostępniania aplikacji mobilnych w swoich sklepach (Google Play, App Store) – Google stawia na otwartość i ogólnodostępność oprogramowania, Apple zawęża listę aplikacji i starannie je selekcjonuje oraz nie zezwala na stosowanie nadmiaru reklam. Wszystko to w trosce o użytkowników. Czym zatem jest przyjazne oprogramowanie na system Android lub iOS? To aplikacja, która:

  • jest w 100% kompatybilna z systemem operacyjnym,
  • możesz ją bez trudu pobrać ze sklepu Google lub Apple,
  • pracuje płynnie i się nie zawiesza.

Intuicyjność obsługi aplikacji mobilnych

Co jeszcze wyróżnia przyjazne aplikacje mobilne na telefony? Bardzo ważnym aspektem, który wciąż decyduje o ich wartości, jest intuicyjna obsługa. Obecnie w reklamach i artykułach poświęconych nowym technologiom możesz często natknąć się na hasło – intuicyjny. Co ono oznacza w praktyce? Chodzi o to, by móc szybko i bez dłuższego namysłu korzystać z opcji dostępnych w aplikacji. Intuicyjne oprogramowanie wyróżnia to, że nie potrzebujesz dodatkowych instrukcji, by wykonać określone operacje. Patrzysz na ekran swojego smartfona i już po kilku sekundach wiesz, gdzie znajduje się przycisk lub dane, których szukasz. Korzystasz z różnych funkcji płynnie i bez stresu.

Możliwość sprawdzenia aplikacji przed zakupem

Tworząc biznesplan aplikacji mobilnej, producenci muszą wziąć pod uwagę bardzo ważną kwestię, związaną z płatnościami. Zanim nowe oprogramowanie dostępne na urządzeniach mobilnych zdobędzie popularność, przechodzi fazę testów. Każdy potencjalny użytkownik chce bowiem przed zakupem sprawdzić aplikację i we własnym zakresie ocenić, jakie oferują one korzyści. Niezależnie od tego, czy oprogramowanie jest adresowane do firm lub klientów indywidualnych, odbiorcy powinni mieć możliwość dokonania samodzielnej oceny, czy program spełnia ich oczekiwania. Dobrym rozwiązaniem jest okres próbny! Dlatego też aplikacja mobilna, która pretenduje do miana przyjaznej, ma zwykle jedną z dwóch poniższych opcji:

  • darmowy okres próbny (30 dni, 14 dni, 7 dni),
  • możliwość posiadania stałego, darmowego konta i korzystania z części funkcji całkowicie za darmo.

Użytkownicy aplikacji lubią też oglądać vlogi i video-poradniki, które wspominają o tym, jak korzystać z aplikacji. Najbardziej kreatywni, nastawieni na UX producenci oprogramowania udostępniają w Internecie, na swoich stronach i platformach typu YouTube krótkie filmiki-animacje, instruujące, jak korzystać z programu. To niezwykle wygodne i pomocne!

Niewygórowane koszty aplikacji mobilnej

Koszt zakupu i dostępu do różnych funkcjonalności aplikacji mobilnych również znacząco wpływa na to, w jaki sposób ludzie postrzegają nowe oprogramowania. Klienci nie lubią przepłacać i chcą z góry znać wysokość obowiązujących opłat. Zbyt wysoki abonament odstrasza użytkowników i powoduje, że wolą poszukać tańszych usług oraz bardziej konkurencyjnych firm, oferujących podobną jakość w niższej cenie. Wielu odbiorców aplikacji preferuje płatności podzielone na wygodne, niskie raty lub płacą z góry za cały rok wiedząc, że dzięki temu zyskają duży rabat. W biznesie liczą się oszczędności, więc atrakcyjna cena abonamentów i opłat za korzystanie z aplikacji przyciąga zwłaszcza te firmy, które poszukują zarówno specjalistycznych rozwiązań, jak i niedrogich narzędzi, umożliwiających im rozwój. Dobrym przykładem aplikacji mobilnej, cenionej przez właścicieli firm w całej Polsce, jest InPost Mobile. To bezpłatne narzędzie umożliwia planowanie wielu procesów logistycznych i ułatwia organizację pracy bez dodatkowych kosztów.

Przyjazna aplikacja jest szybka i bezpieczna

O czym powinien wiedzieć każdy, kto projektuje aplikacje mobilne? Tworzenie oprogramowania na urządzenia mobilne wymaga znajomości potrzeb użytkownika oraz specyfiki zagrożeń, czyhających na nich zagrożeń. Przyjazną aplikację wyróżnia to, że pracuje ona płynnie, szybko, nie zacina się i jest stale aktualizowana. Każda aktualizacja usprawnia działanie aplikacji mobilnej. Zmniejsza się bowiem ilość usterek i ewentualnych błędów technicznych, które mogłyby wpłynąć na komfort używania programów na smartfonach.

Bezpieczeństwo danych użytkownika to kolejny czynnik, warunkujący pozytywne doświadczenia osób posługujących się na co dzień aplikacjami. Jeśli chcesz stworzyć aplikację, którą docenią konsumenci, zadbaj o stosowne zabezpieczenia antywirusowe. Nie proś o udzielenie zgód na dostęp do galerii zdjęć czy lokalizacji telefonu, jeśli nie jest to konieczne. Na etapie pobierania aplikacji lub logowania nie żądaj też numeru telefonu ani innych, poufnych informacji. Aplikacja nie powinna zajmować zbyt dużo przestrzeni dysku na urządzeniach klientów.

Podsumowanie

Jeśli i Ty chcesz stworzyć aplikację mobilną, to już wiesz, na co dokładnie zwracać uwagę. Musisz przede wszystkim pamiętać o dobraniu odpowiedniej tematyki aplikacji mobilnej (obserwowanie rynku i sprawdzanie, gdzie pojawia się nowe zapotrzebowanie) oraz dostosowaniu treści do grupy docelowej. Oczywiście należy także pamiętać o odpowiedniej prezentacji graficznej i bezpieczeństwie produktu. Wszystko to gwarantuje sukces! Pamiętaj, że aplikacje na smartfony każdego dnia zyskują coraz większą popularność!

0 Shares
Podobne artykuły