Sprzedaż online

Prowadzenie sklepu internetowego – czego nie robić?

0 Shares
0
0
0

Chcesz odnieść sukces w branży e-commerce? Dowiedz się, czego nie lubią klienci sklepów internetowych i jakich błędów musisz unikać, aby ich nie zawieść! Jeśli uda Ci się stworzyć witrynę atrakcyjną dla potencjalnego odbiorcy, szybko osiągniesz sukces na rynku e-commerce.

Sklep internetowy a urządzenia mobilne

Czy wiesz, że obecnie coraz więcej klientów e-sklepów robi zakupy za pośrednictwem smartfona, tableta lub innego urządzenia mobilnego? Jeśli zatem nie zadbasz o to, aby strona internetowa platformy sprzedażowej była mobile friendly, możesz szybko zniechęcić ich do dokonania transakcji. Pójdą wtedy do konkurencji.

W dzisiejszych czasach potencjalny klient właśnie przez telefon wykonuje wszystkie czynności – sprawdza media społecznościowe, odpisuje na wiadomości, a także składa zamówienia w sklepach internetowych. Postaraj się, aby Twoja witryna była przede wszystkim responsywna i automatycznie dostosowywała się do różnych rozdzielczości urządzeń mobilnych. Pamiętaj, że dla konsumenta liczy się czas – jeśli sklep będzie długo ładował się na tablecie czy smartfonie, zwiększa się prawdopodobieństwo porzucenia koszyka.

Jakie reklamy denerwują potencjalnych klientów?

Odpowiednio przemyślana forma promocji szybko przynosi upragnione efekty – ta zasada dotyczy również e-commerce. Zanim jednak zdecydujesz się na dodatkowe reklamy umieszczone w Twoim sklepie internetowym, weź pod uwagę oczekiwania potencjalnego klienta.

Mało kto lubi wyskakujące okienka typu pop-up, które przekierowują do konkretnej kategorii produktów lub zmuszają odbiorcę do zerknięcia na najnowszą wyprzedaż. Taka forma promocji jest bardzo irytująca i może skutecznie zniechęcić do złożenia zamówienia. Pamiętaj, że Twój sklep internetowy powinien być przyjazny dla każdego użytkownika, a konieczność ciągłego zamykania wyskakujących okienek z pewnością nie pomoże w ociągnięciu tego celu.

Obowiązkowa rejestracja a zadowolenie klientów

Jako właściciel platformy sprzedażowej z pewnością chciałbyś szybko pozyskać nowych klientów, którzy zarejestrują się w Twoim sklepie internetowym. Pamiętaj jednak, że nie należy ich do tego zmuszać. Oczywiście możesz delikatnie zachęcić konsumentów do rejestracji, oferując dodatkowe korzyści – na przykład w postaci jednorazowego rabatu, punktów klubowych lub darmowej dostawy. Zatem warto zostawić klientom możliwość wyboru.

Jeśli jednak zdecydujesz się na obowiązkową rejestrację, musisz liczyć się z mniejszym zainteresowaniem internautów. Klient nie będzie zastanawiał się, czy proces rejestracji jest czasochłonny – jeżeli zależy mu na czasie, po prostu zrezygnuje z zakupu z powodu dodatkowych formalności. Poza tym nie każdy chce się dzielić danymi.

Regulamin sklepu internetowego – czego unikać?

Prowadząc własny sklep internetowy, musisz dopełnić wielu kluczowych elementów. Jednym z nich jest konieczność wstawienia na stronę regulaminu, który wyjaśniałby warunki sprzedaży oraz dostawy zamawianych produktów. Musisz wiedzieć, że klienci nie lubią czytać zbyt długich, zawiłych treści. Ważne jest zatem, aby ustalić jasne zasady, zrozumiałe dla każdego potencjalnego odbiorcy. Dobrym pomysłem może być także wyszczególnienie najczęściej zadawanych pytań. W ten sposób ułatwisz klientowi znalezienie odpowiedzi na nurtujące go kwestie, na przykład związane ze zwrotem produktów.

Zadbaj o szybki kontakt ze sklepem internetowym

Jednym z czynników zniechęcających klientów do robienia zakupów jest brak możliwości szybkiego skontaktowania się ze sklepem internetowym. Aby uniknąć błędu popełnianego przez wielu właścicieli platform sprzedażowych, musisz zadbać o zapewnienie konsumentom co najmniej kilku sposobów na nawiązanie kontaktu.

Dobrym pomysłem może być chatbox, za pośrednictwem którego konsultant udzieli niezbędnych informacji w czasie rzeczywistym. Warto także pamiętać o szybkim odpisywaniu na maile oraz utrzymywać kontakt z potencjalnymi klientami na profilach społecznościowych. Najważniejsze, aby osoba zainteresowana ofertą sklepu internetowego nie musiała długo oczekiwać na uzyskanie odpowiedzi. Nie zapominaj także o telefonie, wiele osób preferuję tę formę kontaktu ze sklepem. Szczególnie gdy zależy im na czasie.

Błędne informacje na temat produktów

Co może skutecznie zniechęcić klienta do wybranych sklepów internetowych? Brak aktualizowanych danych na temat oferowanych produktów! Jeśli na stronie widnieje informacja o dostępności określonych towarów, konsument jest przekonany, że szybko je otrzyma. Niestety, sklepy internetowe nie zawsze aktualizują kluczowe informacje. W efekcie klient z opóźnieniem dowiaduje się, że sprzedaż produktów została anulowana z powodu braków magazynowych lub zmiany ceny. Takie działania mogą skutecznie zniechęcić do dalszych zakupów – konsumenci często odbierają je jako celowe wprowadzanie w błąd.

Trudności z wyszukiwaniem i sortowaniem towaru

Efektywne prowadzenie sklepu internetowego polega przede wszystkim na pozyskaniu wielu potencjalnych klientów. Koniecznie musisz zatroszczyć się o to, aby Twoja platforma sprzedażowa była łatwa w obsłudze, pozwalając na szybkie znalezienie konkretnego produktu. Jakiekolwiek trudności z wyszukiwaniem asortymentu zawsze działają na niekorzyść sklepu internetowego. W e-commerce najlepiej sprawdzają się najprostsze rozwiązania, również w zakresie wyszukiwania asortymentu. Ułatw klientom zakupy!

Działania marketingowe – czego unikać?

Zastanawiasz się, jak prowadzić sklep na Instagramie czy Facebooku, aby sprzedaż online znacznie wzrosła? Kluczem do sukcesu jest utrzymanie wiarygodności w oczach klienta. Działania marketingowe nie mogą dotyczyć reklamowania produktów fizycznie niedostępnych w magazynie Twojego sklepu. Należy również unikać wstawiania suchych postów, nieatrakcyjnych z punktu widzenia odbiorcy. Przykładowo, zamiast dodania krótkiej informacji o nowych produktach, lepiej zachęcić użytkowników do wspólnej dyskusji – wystarczy zadać pytanie, co sądzą o najnowszym asortymencie.

Sklep internetowy: zasady prowadzenia

Jak odnieść sukces w sprzedaży internetowej? Niezależnie od tego, na jakim kanale sprzedażowym oferujesz swoje produkty, musisz wyeliminować wszystkie czynniki utrudniające złożenie szybkiego zamówienia. Pamiętaj, że potencjalny klient chce za pośrednictwem Twojego sklepu kupić towar na dogodnych dla siebie warunkach.

Różne formy płatności i dostawy

Nie możesz ograniczać oferty wyłącznie do jednej formy płatności czy jednej firmy kurierskiej realizującej dostawy – to błąd, który może zaważyć na popularności sklepu. Konsumenci lubią mieć wybór, aby dostosować szczegóły finalizacji zamówienia do swoich oczekiwań.

Opisy wysokiej jakości

Jeśli zamierzasz sam prowadzić sklep internetowy, musisz też zadbać o wysoką jakość opisów oferowanego asortymentu. Unikaj zbyt dużej ilości słów kluczowych – w przeciwnym wypadku osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego. Na stronie sklepu nie ma miejsca na literówki – koniecznie popraw błędy, zanim wstawisz treści w Internecie.

Zadbaj o szybki i sprawny kontakt

Nie zapominaj również, że klienci lubią się czuć zawsze zadbani. Zatem odpowiadaj szybko i konkretnie na ich wiadomości i wszelkie zapytania. Informuj także o etapach realizacji zamówienia oraz o planowanej dostawie. Spraw, aby kupujący poczuł się ważny.

Postaw na estetyczne opakowania

Pamiętaj również, aby ładnie i schludnie zapakować przesyłkę, żeby klient nie mógł mieć pretensji i był zadowolony z zakupu. Nie zapomnij o dobrym zabezpieczaniu. W innej sytuacji może okazać się, że produkt zostanie uszkodzony w transporcie.

Podsumowanie

Jeśli już wiesz, na czym polega prowadzenie sklepu internetowego i jakich działań należy unikać, pozyskiwanie klientów okaże się znacznie prostszym zadaniem. Zadbaj o to, aby strona online była intuicyjna w obsłudze i umożliwiała szybkie znalezienie kluczowych informacji. Wykorzystaj Internet do promocji swojej działalności, ale unikaj nachalnych reklam w postaci wyskakujących okienek.

0 Shares
Podobne artykuły