Sprzedaż online

3 sposoby na ekologiczne pakowanie paczek

0 Shares
0
0
0

Prowadzisz sklep internetowy i codziennie wysyłasz zamówienia dla swoich klientów? Koniecznie postaw na ekologiczne pakowanie paczek! Sprawdź, czym zastąpić plastikowe komponenty i jakie eko-sposoby okażą się najskuteczniejsze w przypadku Twojego biznesu. Sprawdź również, jak zareagują na to Twoi klienci!

Ekologiczne opakowanie, czyli jakie?

Zastanawiasz się, na czym polega filozofia ekologicznego pakowania? Właściciele sklepów internetowych nie mają wątpliwości – kluczem do sukcesu jest przede wszystkim maksymalne ograniczenie zużycia plastiku. W praktyce, wystarczy zastąpić go materiałami, które można poddać recyklingowi. Przykładem jest chociażby papierowa taśma klejąca lub kartonowe wiórki używane do wypełnienia paczki. Inną opcją jest również eko skropak, który sprawdzi się idealnie podczas zabezpieczenia różnych przesyłek. Należy przy tym pamiętać, aby w razie możliwości ponownie wykorzystywać pudełka, worki czy inne opakowania. W myśl zasady less waste wspólnymi siłami uda nam się zmniejszyć produkcję plastiku. Warto także zachęcać klientów, aby nie wyrzucali kartonów, a zostawiali je do ponownego użycia.

Surowy karton – ekologiczne opakowanie

Jak pakować paczkę w duchu eko? Najlepiej postaw na surowe kartony! Z pewnością jest to jedna z najprostszych opcji, aby stworzyć opakowania poddające się recyklingowi. Odpowiednie kartony z łatwością zamówisz online, wybierając preferowane wielkości. Z całą pewnością będziesz mógł wybrać idealny rozmiar dla swoich paczek. Do sześciennych, ekologicznych paczek bez problemu zmieścisz przedmioty o różnych kształtach.

Oczywiście należy pamiętać, aby ekologiczne było nie tylko samo opakowanie. Trzeba zadbać o to, by potencjalny odbiorca mógł bez problemu oddać cały karton do ponownego przetworzenia. W tym celu należy stosować eko zabezpieczenia przesyłek – zamiast tradycyjnej taśmy klejącej trzeba sięgnąć po papierowy odpowiednik. Ważne jest także, aby kartonowe opakowania nie były pokryte sztucznym barwnikiem i nie miały żadnej zewnętrznej folii.

Kartonowe opakowania – jakie wybrać?

Dla dobra środowiska należy dokładnie zastanowić się nad wyborem odpowiednich kartonowych opakowań. Chociaż priorytetem jest możliwość ich późniejszego przetworzenia, nie można zapominać o samym pochodzeniu. Czym kierować się w wyselekcjonowaniu właściwych produktów? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, z jakiego drewna zostały wykonane. Najlepiej zdecydować się na pakowanie produktów do kartonów oznaczonych certyfikatem FSC. Jego obecność oznacza, że surowiec wykorzystany do produkcji kartonowych opakowań pochodzi ze sprawdzonego źródła, a proces jego pozyskiwania nie miał negatywnych skutków dla środowiska.

Stawiaj na odpowiedni rozmiar opakowania

Podczas pakowania przesyłki musisz również pamiętać o odpowiednim doborze rozmiaru kartonu. Jeśli wysyłasz niewielkie przedmioty np. kosmetyki, to postaw na mniejszy karton, który będzie dostosowany do zamówienia klienta. Dlaczego ma to takie znaczenie? Otóż od wielkości przesyłek zależy, ile paczek może zabrać kurier. Gdy wybierzesz za duże opakowanie, to wpłynie to na mniejszą ilość transportowanych paczek. Postaw zatem na ekologiczne pakowanie i dobieraj rozmiar kartonu do wielkości produktu.

Zero waste – stare opakowania ponownie w użyciu

Jak przygotować paczkę do wysłania zgodnie z filozofią zero waste? To prostsze, niż myślisz – wystarczy dać drugie życie zużytym opakowaniom! Coraz więcej sklepów internetowych decyduje się na to rozwiązanie, mając na uwadze troskę o środowisko. Sprzedawcy nadają paczki, wykorzystując znane i używane już materiały. Skąd najlepiej pozyskiwać opakowania z drugiej ręki? Można stosować pudełka od dostawców lub postarać się o zużyte kartony od lokalnych firm.

Do filozofii less waste warto także zachęcić klientów. Wystarczy poprosić ich, aby przynosili do siedziby sklepu niepotrzebne opakowania z kartonu lub inne materiały, które można ponownie wykorzystać. Pamiętaj też, że zgodnie z zasadami ekologii, musisz maksymalnie ograniczyć ilość opakowań wykorzystywanych do nadania jednej przesyłki. Zastanów się, czy wysyłane klientowi produkty rzeczywiście wymagają dodatkowego zabezpieczenia, innego niż papier czy karton.

Jak przekonać klientów do opakowań z drugiej ręki?

Obawiasz się, że dostarczona przez kuriera paczka w opakowaniu z drugiej ręki nie spodoba się Twoim klientom? Rzeczywiście, dla wielu konsumentów bardzo ważna jest estetyka dostarczanych przesyłek. Pogięte kartony, podarty szary papier czy niestandardowe wypełniacze mogą być negatywne odbierane przez adresatów. Dlatego też należy stosować dwa rozwiązania. Jakie? Sprawdźmy!

Daj klientom możliwość wyboru

Nie chcesz, aby Twój klient był rozczarowany sposobem zapakowania przesyłki? Zatem podczas zamówienia produktu daj mu możliwość wyboru. Niech sam zdecyduje, czy preferuje opakowanie eko z drugiej ręki, czy zależy mu na estetyce paczki. W ten sposób unikniesz rozczarowań i niezadowolenia. Każdy może sam wybierać czy stawia na filozofię zero waste.

Jak informować o systemie eko wysyłki?

Informacje o wysyłaniu paczek w kartonach czy pudełkach z drugiej ręki można umieścić na głównej stronie internetowej. Dobrym pomysłem jest również dodawanie do paczki liściku, w którym wyjaśniamy, dlaczego wysyłanie produktów w opakowaniach eko jest tak ważne i jak filozofia zero waste wpływa na środowisko. Dzięki temu klienci będą świadomi, że pognieciony papier czy użyte powtórnie wypełniacze nie są podyktowane koniecznością oszczędzania na zakupie nowych opakowań.

Skąd pozyskać materiały do pakowania?

Każdy sklep zainteresowany powtórnym wykorzystywaniem papierów czy kartonów, powinien nawiązać stałą współpracę z firmami, które mogłyby za darmo oddawać tego typu materiały. Należy zastanowić się, jak zorganizować transport opakowań i zadbać o ich przechowywanie z uwzględnieniem zasad logistyki. Ciekawym pomysłem może być wymiana między innymi e-sklepami, które chętnie pozbyłyby się zalegającego papieru na rzecz na przykład zużytych kartonów.

Postaw na folie biodegradowalne

Plastikowa folia bąbelkowa lub stretch to jeden z najgorszych wyborów z punktu widzenia ekologii. Czy wiesz, że możesz ją zastąpić biodegradowalnym odpowiednikiem? Tak zwane folie eko cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród właścicieli sklepów internetowych. Świetnie sprawdzają się do owijania delikatnych przedmiotów. Ekologiczne tworzywa mogą być wykorzystywane nawet w przypadku przesyłania szklanych produktów. Pod tym kątem warto zwrócić uwagę na specjalne poduszeczki do wypełnień na bazie surowców z recyklingu, które skutecznie zabezpieczają przedmioty przed uszkodzeniem. W efekcie nie trzeba się obawiać, że paczki nie dotrą do klienta w idealnym stanie.

Ekologiczne przesyłki – jakie stosować wypełnienie?

Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na nadawanie paczek w kartonie, czy też wybrałeś wysyłanie przesyłek w innych opakowaniach, musisz zastanowić się także nad odpowiednim rodzajem wypełniaczy. Należy kierować się zasadą recyklingu i wybierać materiały, które będzie można ponownie wykorzystać. W funkcji wypełniacza doskonale sprawdzają się między innymi wiórki papierowe lub pocięty papier z niszczarki. Możesz też zdecydować się na pakowanie produktów w zwykły, szary papier. Do przesyłania delikatnych przedmiotów, na przykład szklanych butelek, najlepiej wybrać falistą tekturę. Ostatnio wiele sklepów sięga także po biodegradowalne pianki, które świetnie sprawdzają się do wypełnienia przesyłki. Można je wykorzystywać niezależnie od tego, co znajduje się w paczce.

Jak poradzić sobie z kosztami ekologicznego pakowania?

Nie da się ukryć, że koszty ekologicznego pakowania przesyłek mogą być dość wysokie. Sprzedawcy nie zawsze są w stanie zapewnić sobie dostęp do darmowych materiałów, które można ponownie wykorzystać. Na szczęście z biegiem czasu wzrasta świadomość wśród klientów, że dla dobra środowiska należy wspólnie wybierać eko pakowanie. Wielu z nich będzie w stanie dopłacić za przesyłkę na bazie biodegradowalnych materiałów. Wystarczy dać klientowi wybór – coraz więcej sklepów internetowych podąża tą drogą, proponując ekologiczną wysyłkę za drobną opłatą. To rozwiązanie świetnie sprawdza się również na polskim rynku. Sprawdź i Ty!

Podsumowanie

Teraz już wiesz wszystko na temat ekologicznego pakowania paczek. Zadbaj zatem o to, aby kurier dostarczył Twojemu klientowi paczkę w wybranym przez Ciebie, ekologicznym opakowaniu. Niezależnie od tego, jakie kategorie produktów są dostępne w Twoim sklepie, z pewnością będziesz mógł dostosować do nich odpowiednie kartony lub inne materiały poddawane recyklingowi. W dzisiejszych czasach ekologiczne podejście do biznesu powinno być priorytetem dla każdej firmy. Klienci na pewno docenią troskę o środowisko i dzięki temu chętnie będą korzystać z Twojej oferty.

0 Shares
Podobne artykuły