Nadążanie za oczekiwaniami klientów jest prawdziwym wyzwaniem dla przedsiębiorców działających w branży e-commerce. Nowych sklepów internetowych wciąż przybywa, więc nawet drobne niedogodności podczas składania zamówienia mogą przyczynić się do wzrostu porzuceń koszyka (a tego nie chce żaden przedsiębiorca). Konsumentom kupującym online zależy na bezpieczeństwie i na czasie. Z tego powodu szybkie płatności są skutecznym sposobem na zwiększenie satysfakcji konsumentów. Należy jednak pamiętać, że każda osoba ma inne przyzwyczajenia i upodobania. Niektórzy wykorzystują karty płatnicze, inni wolą płacić przelewem elektronicznym, a jeszcze inni szukają opcji zapłaty za pobraniem. Dlatego sprawdźmy razem, na jakie metody płatności najczęściej decydują się Polacy!
Płatności w sklepach internetowych: najpopularniejsi pośrednicy płatności w Polsce
Z miesiąca na miesiąc coraz więcej osób postanawia zamawiać wybrane towary przez Internet. Stanie w długich kolejkach i konieczność dojazdu do centrum handlowego w określonych godzinach bywa uciążliwe i czasochłonna. Dlatego dla wielu osób lepiej i wygodniej jest ze spokojem poprzeglądać oferty różnych sprzedawców, porównać ceny i w wolnej chwili (nawet późnym wieczorem w sobotę, a także w niedzielę) zamówić produkty z dostawą do domu. Oczywiście nie chcemy mieć przy tym żadnych kłopotów ze zrealizowaniem płatności w sklepie internetowym i wybrać metodę, która najbardziej nam odpowiada. Z jakich pośredników płatności najczęściej korzystają sklepy internetowe w kraju?
Do najpowszechniej wykorzystywanych zaliczamy: Paypal, Dotpay, eWallets, Sofort Online Banking oraz Strategic Funding. Znając najchętniej wybierane sposoby płatności przez klientów, bez problemu wybierzemy najlepszą opcję dla naszego sklepu internetowego, tak aby wszyscy byli zadowoleni.
Ulubione metody płatności Polaków: jaki system wybrać?
Rekordy popularności w branży e-commerce biją tak zwane szybkie płatności obsługiwane przez Przelewy24, PayU, Dotpay, tpay lub eCar. Zapłacimy za zakupy przy pomocy kilku kliknięć — bez podawania żadnych dodatkowych danych. Rozwiązanie nazywa się z angielskiego Pay-By-link lub inaczej: e-payment. Tego rodzaju forma płatności gwarantuje maksymalną ochronę danych klientów i znacząco skraca czas kolejnych transakcji. Szerokie grono konsumentów decyduje się też na tradycyjny przelew bankowy, który zajmuje trochę więcej czasu, ponieważ trzeba wypełnić dane przelewu. Jednak dla wielu ten rodzaj płatności wydaje się bezpieczniejszy. Oczywiście karta płatnicza ma również swoje zalety: przede wszystkim łatwość i szybkość realizacji transakcji. Jakie jeszcze formy płatności cieszą się uznaniem wśród klientów e-commerce? Sprawdźmy!
Różne metody płatności internetowych
Czym są płatności BLIK?
BLIK to polski system płatności mobilnych obecnie dostępny w aplikacjach na smartfony aż 11 banków. Płacąc BLIK-iem, otrzymujemy sześciocyfrowy kod, który wyświetla się w aplikacji — służy do zaakceptowania transakcji lub wypłaty gotówki z bankomatu. Działa podobnie jak płatności kartą. Warto pamiętać, że obecnie wielu internautów przeglądając strony WWW, korzysta z telefonu. Zrobienie zakupów w sklepie internetowym jest jeszcze wygodniejsze (i szybsze) z poziomu smartfona. Znacznie bardziej komfortowo przeglądamy produkty. Z tego powodu firmy dostosowują swoje witryny do urządzeń mobilnych, a nawet tworzą aplikacje na telefon swoich sklepów. BLIK idealnie wpisuje się w potrzeby współczesnych konsumentów kupujących online, którzy chcą płacić bezpiecznie podczas korzystania ze smartfona.
Płatność gotówką (za pobraniem) przy odbiorze paczki
W dalszym ciągu spore grono osób podchodzi z rezerwą do form płatności przez Internet. Z jednej strony chcą wygodnie kupować online, ale z drugiej obawiają się, że zostaną oszukani: zapłacą za towar, którego nigdy nie otrzymają. Z tego powodu warto oferować w swoim sklepie bezpieczne płatności gotówkowe za pobraniem. Klient płaci za zamówienie kurierowi w trakcie doręczenia przesyłki. Nie musi opłacać jej z góry, wykorzystując system płatności online, czy realizując przelew. Jeśli oprócz sprzedaży internetowej, prowadzimy również sklep stacjonarny, warto zaproponować lokalnym kupującym możliwość osobistego odebrania zamówienia, podczas którego zapłacą za zakupy.
Jaki system płatności online wybrać?
Oferując różnego rodzaju usługi i działając na rynku e-commerce, stajemy przed dylematem: jakie płatności online wybrać? Rozwiązań jest całe mnóstwo. Warto przemyśleć dwie istotne kwestie:
- Jaki obrót osiąga Twój sklep internetowy? Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w e-handlu, z pewnością trudno Ci będzie oszacować miesięczne obroty Twojej firmy. Im większe zyski wypracujesz, tym lepsze warunki uda Ci się wynegocjować z operatorem płatności.
- Ile metod płatności chcesz mieć w swoim sklepie? Klienci lubią mieć wybór. Każda osoba ma swoje upodobania i przyzwyczajenia w kwestii zakupów online. Warto więc zapewnić kilka różnych systemów płatności. Przelew występuje na większości platform sprzedażowych dla sklepów internetowym w standardzie. Jeśli sprzedajesz drogie produkty, zaoferuj konsumentom płatność za pobraniem. Dużo osób robi zakupy internetowe, używając smartfona. Z tego powodu zawsze warto rozważyć szybkie systemy płatności, do których klienci są przyzwyczajeni.
Jakie formy płatności wybierają Polacy?
Raz na jakiś czas pojawiają się rankingi dotyczące najpopularniejszych metod płatności. Wszystko po to, aby maksymalnie usprawnić działanie sklepów internetowych. W końcu sprzedawcom zależy najbardziej na zadowoleniu kupujących, dzięki czemu sprzedaż utrzymuje się na wysokim poziomie. Ustalono, że Polacy robiący zakupy online najczęściej wybierają:
- szybki przelew,
- tradycyjny przelew ze wpisaniem numeru rachunku,
- wysyłka za pobraniem,
- płatność gotówką przy odbiorze osobistym,
- płatności kartą płatniczą/kredytową,
- płatność BLIK-iem,
- płatności ratalne, np. e-Raty,
- Google Pay/Apple Pay,
- płatność SMS-em.
Sklep internetowy: metody płatności a strategia e-commerce
Współcześni klienci bardzo chętnie kupują w sklepach internetowych — wiedzą, że są bezpieczne (w większości przypadków), niezwykle wygodne i przede wszystkim szybkie. Są jednak świadomi możliwości, jakie oferują nowoczesne technologie. Wiele firm, które dopiero zaczyna sprzedaż w sieci, zapomina, że oferowane metody płatności mają bardzo duże znaczenie dla kupujących, dlatego powinny stać się elementem przemyślanej strategii sklepu. Zamawiając produkty przez aplikacje mobilne czy strony internetowe, powinniśmy mieć jak najwięcej opcji płatności do wyboru, aby skorzystać z jak najdogodniejszej.
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możemy płacić z dowolnego miejsca, o dowolnym czasie — nawet telefonem. Gotówka bardzo szybko wpływa na konto firmy, dzięki czemu realizacja zamówienia odbywa się praktycznie natychmiast. Pozostaje tylko oczekiwanie na kuriera. Sklepy, które nie oferują różnorodnych sposobów płatności, w perspektywie czasu tracą potencjalnych klientów.
Musimy pamiętać, że wraz ze wzrostem popularności sprzedaży internetowej, rosną również oczekiwania kupujących. Nie chcą długo oczekiwać na dostawę towaru, czy dostosowywać się do warunków płatności, jakie narzuca sprzedawca. Warto zatem śledzić bieżące trendy i obserwować, jakie systemy płatności są najchętniej wybierane.