Aplikacje mobilne

Czy warto robić zakupy w Black Friday?

0 Shares
0
0
0

Międzysezonowe wyprzedaże czy okazjonalne akcje promocyjne to jedne z licznych sposobów, stosowanych w celu przyciągnięcia klientów oraz zachęcenia ich do robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i internetowych. Niewątpliwie miano święta przecen należy jednak do Black Friday – corocznego wydarzenia zakupowego, które w Polsce znane jest jako Czarny Piątek. Czym jest i czy warto skorzystać w tym czasie z oferowanych wyprzedaży? Sprawdź razem z nami!

Black Friday – co to jest?

Black Friday to komercyjne święto, które narodziło się w Stanach Zjednoczonych kilkadziesiąt lat temu. Uznaje się, że to właśnie on stanowi początek bożonarodzeniowego szału zakupowego, podczas którego sprzedawcy obniżają ceny w swoich sklepach oraz oferują klientom różnorodne atrakcyjne promocje. Dla konsumentów jest to zaś okazja do nabycia produktów, jak i prezentów na zbliżające się święta w bardzo korzystnych cenach. W rzeczywistości jednak organizowanie Black Friday ma podłoże czysto ekonomiczne – w ten właśnie sposób większość sklepów pragnie zwiększyć swoje zyski ze sprzedaży. Tradycja obchodzenia Czarnego Piątku bardzo szybko przeniknęła więc do innych krajów, stając się ogólnoświatowym świętem zakupowym. Dziś rzadko które państwo nie celebruje wyprzedaży, które licznie pojawiają się zarówno w sklepach online, jak i stacjonarnie. Warto jednak pamiętać, że co kraj, to… inny Black Friday.

W tym wyjątkowym okresie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mogą bowiem liczyć na przeceny sięgające nawet 80 proc.! W Polsce jednak rzadko kiedy przekraczają one 30 proc. Co więcej, w ostatnim czasie popularnym zjawiskiem stało się wprowadzanie przez sklepy internetowe i tradycyjne tak zwanego “Black Week”, czyli wyprzedaży, które nie ograniczają się wyłącznie do jednego piątkowego dnia, a trwają aż przez cały weekend, a niekiedy i cały tydzień! Dla wielu klientów jest to więc szansa na nabycie pożądanych rzeczy w promocji. Aby jednak dobrze przygotować się do tego wielkiego wydarzenia, warto zapamiętać datę jego rozpoczęcia. Kiedy jest czarny weekend w Polsce?

Kiedy przypada Black Friday w Polsce?

Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych Czarny Piątek w Polsce obchodzony jest każdego roku w czwarty piątek listopada. W przypadku USA data ta jest dyktowana przede wszystkim faktem, iż ten niezwykły dzień okazji poprzedzany jest przez najważniejsze amerykańskie święto: Święto Dziękczynienia. Szacunkowo już od lat 50. ubiegłego wieku właśnie w ten wyjątkowy czwartek sprzedawcy sklepów odnotowywali największy zysk z zakupów. Dlatego też od lat 80. wydarzenie to przyjęło swój oficjalny termin, który następnie został powielony na inne kraje świata.

Od razu zyskał on grono zwolenników, tym samym oficjalnie otwierając sezon na zakup prezentów na Mikołaja czy Święta Bożego Narodzenia. Z racji zwiększonego zapotrzebowania na towary, sprzedający powoli zaczęli oferować swoim klientom liczne obniżki, finalnie doprowadzając do tego, że Black Friday jest uznawany za największe święto promocji i wyprzedaży. Zakup jakiego produktu warto rozważyć w tym gorącym okresie i co można kupić po promocyjnej cenie?

Niepowtarzalna okazja? Sprawdź, co warto kupić na Black Friday!

Czarny Piątek to dla wielu osób okazja do zakupu produktów pierwszej potrzeby. Odpowiedź na to, co warto kupić, nie jest jednak jednoznaczna. Wszystko zależy od sieci sklepów czy prywatnych sprzedawców oraz tego, jakie zniżki zaoferują w ramach tego komercyjnego święta. Zanim więc zaczną się najgorętsze wyprzedaże, warto dobrze prześledzić oferty marek, a następnie ich standardowe ceny porównać z tymi promocyjnymi. Do zadania tego doskonale posłuży Internet. W takim wypadku nawet niewielki rabat może przyczynić się do znacznego obniżenia finalnej ceny zakupów. Szczególnie jest to widoczne w sytuacji kupna choćby elektroniki czy sprzętu RTV lub AGD. Wtedy nawet 20 proc. obniżki sprawia, że opłaca się poczekać z zakupami do wyprzedażowego piątku! Jeżeli więc na początku listopada zepsuł Ci się odkurzacz lub już od dawna marzysz o kupnie nowej lodówki, być może pożądany produkt trafi do Ciebie po wyjątkowej okazji!

Promocje z okazji Black Friday bardzo często dotyczą także sfery modowej czy kosmetycznej. Sklepy oraz drogerie decydują się na obniżkę cen swoich produktów, dzięki czemu jest to doskonała okazja do przetestowania nowych rzeczy czy uzupełnienia garderoby. Ponadto bardzo wiele osób właśnie w trakcie Czarnego Piątku decyduje się na wcześniejsze nabycie prezentów świątecznych. Dzięki temu niezbędne zakupy nie tylko zostają zrealizowane z wyprzedzeniem, ale i nabyte po obniżonych cenach. Aby jednak kupować z głową, warto dobrze analizować zamieszczane promocje i pamiętać, że głównym celem sprzedawców jest skonstruowanie oferty tak, aby była ona jak najbardziej atrakcyjna z perspektywy konsumentów. W trakcie zakupowego szału łatwo więc nabyć coś, czego tak naprawdę nie potrzebujemy… Jak ustrzec się przed taką sytuacją?

Czarny Piątek to nie tylko wyjątkowe oferty. Jak kupować, by nie dać się naciągnąć?

Niekiedy bywa tak, że widząc promocję, nie zastanawiamy się i kupujemy coś, co jest nam całkowicie zbędne… Na tym właśnie polega magia wyprzedaży – obniżka cen ma zachęcać do tego, aby kupować bez zastanowienia! Z racji tego, że termin Black Friday ogniskuje się w momencie, gdy rozpoczyna się przedświąteczne szaleństwo zakupowe, bardzo łatwo zatracić siebie i swoje pieniądze w ofertach różnorodnych marek. Aby tego uniknąć, warto więc wcześniej przygotować listę niezbędnych zakupów. Należy także dokładnie analizować to, co poszczególne sklepy mają do zaoferowania. W niektórych bowiem przypadkach promocja wcale nie jest aż tak wyjątkowa, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Black Friday zyskał swoją sławę dzięki zagranicznemu pochodzeniu i temu, jakie wyprzedaże obowiązują w amerykańskich miastach. W rzeczywistości jednak produkty w Polsce są zazwyczaj… niewiele przeceniane. Dlatego też może zdarzyć się tak, że proponowana cena – choć po obniżce! – będzie pozostawiała wiele do życzenia. Jeżeli więc pragniesz skorzystać z wyprzedaży z okazji Black Friday, a jednocześnie nie stracić całej zawartości swojego portfela, pamiętaj, aby każdy, nawet najmniejszy zakup, poddawać skrupulatnej analizie!

Rób zakupy z głową i korzystaj z uroków Czarnego Piątku!

Black Friday to dla konsumentów szansa, aby nabyć produkty atrakcyjne cenowo. W wielu przypadkach ma to swoje uzasadnienie, bowiem sklepy – zarówno internetowe, jak i stacjonarne – potrafią przygotować naprawdę interesujące oferty! Niemniej jednak warto pozostać czujnym i jeszcze przed rozpoczęciem komercyjnego święta zakupów dokładnie przeanalizować standardowe ceny. Dzięki temu w trakcie pojawiania się promocji możliwa będzie weryfikacja, czy aby na pewno zakup jest opłacalny. Jeżeli nie jest to rzecz pierwszej potrzeby, można swobodnie wstrzymać się z podjęciem decyzji o kupnie. Na przełomie starego i nowego roku pojawi się bowiem kolejna gorąca szansa na nabycie produktów w iście wyprzedażowych cenach! Czasem cierpliwość popłaca oraz się… opłaca!

0 Shares
Podobne artykuły