Zakupy online

Bezpieczne zakupy online – dlaczego to takie ważne?

0 Shares
0
0
0

Czy wiesz, jak duże jest ryzyko korzystania z niesprawdzonych sklepów internetowych? Zanim zatem zdecydujesz się na zakupy online, koniecznie upewnij się, że wybrana przez Ciebie platforma sprzedażowa jest bezpieczna. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje dane nie trafią w niepowołane ręce, a samo zamówienie zostanie szybko zrealizowane zgodnie z regulaminem sklepu.

Jak można bezpiecznie robić internetowe zakupy?

Planujesz pierwsze zakupy online, a może chcesz zamówić produkty z nowego sklepu internetowego? Zapewne zastanawiasz się, jak to zrobić w bezpieczny sposób. Jest kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać. Przede wszystkim pamiętaj o sprawdzeniu wiarygodności danego e-commerce, a także zapoznaniu się z opiniami na jego temat. Sprawdź również, czy sklep został zarejestrowany, a także, w jaki sposób się z nim skontaktować. Na początku warto wysłać emaila z zapytaniem, aby sprawdzić, jak przebiega obsługa klienta. Upewnij się również, czy strona jest zabezpieczona i korzysta z bezpiecznych płatności.

Jak sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego?

Jako potencjalny klient sklepu internetowego masz do dyspozycji oferty bardzo wielu sprzedawców. Niestety, nie wszyscy są uczciwi, dlatego już na etapie wyboru odpowiedniej platformy sprzedażowej musisz zachować szczególną ostrożność. Bardzo ważne jest sprawdzenie wiarygodności sklepu. Jak to zrobić w praktyce? Wystarczy zapoznać się z informacjami dostępnymi na jego stronie i zweryfikować je z danymi z innych źródeł. Sprawdź adres, REGON oraz NIP, aby na ich podstawie przekonać się, czy konkretny sklep faktycznie istnieje.

Poznaj opinie na temat sklepu

Sprzedawcy z branży e-commerce starają się dotrzeć do jak największej grupy klientów, wykorzystując w tym celu media społecznościowe. Profile na Facebooku, Instagramie lub YouTube’ie są najlepszym sposobem na zweryfikowanie, czy sklepy internetowe są godne zaufania. Za ich pośrednictwem można szybko sprawdzić opinie osób, które skorzystały już z usług danego sprzedawcy. Oprócz oficjalnych profili warto także poszukać dodatkowych informacji na temat e-sklepu na tematycznych forach internetowych. W ten sposób z łatwością można zweryfikować ofertę wystawców, dbając o bezpieczeństwo zakupów.

Regulamin sklepu – co musisz wiedzieć?

Zanim zdecydujesz się na dokonanie zakupów w Internecie, koniecznie zapoznaj się z regulaminem wybranego sklepu. Zwróć uwagę na szczegółowe zasady sprzedaży, w tym czas realizacji zamówienia. Obecnie coraz więcej sklepów internetowych stawia na dropshipping, oferując klientom towary znajdujące się u zewnętrznych dostawców. Najczęściej jest to asortyment sprowadzany z Chin. Konsekwencją jest bardzo długie oczekiwanie na przesyłkę – niekiedy ponad miesiąc. Aby zatem uniknąć rozczarowań, lepiej poświęcić chwilę na zapoznanie się z regulaminem. Ważną kwestią jest także możliwość zwrotu. Powinieneś sprawdzić, na jakich zasadach będziesz mógł skorzystać z reklamacji każdego towaru kupionego w danym sklepie. Jeśli sklep nie uwzględnia takiej opcji, lepiej zrezygnować z jego oferty.

Zakupy przez Internet w serwisach aukcyjnych – na co musisz uważać?

Właściciele sklepów internetowych często mają swój profil również na portalach aukcyjnych, aby dotrzeć do wielu nowych klientów. Jeśli robisz zakup za pośrednictwem tego typu serwisów, musisz szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zanim zdecydujesz się sfinalizować transakcję, koniecznie upewnij się, czy sprzedawca jest wiarygodny. Ostrożność należy zachować zwłaszcza w przypadku korzystania z ofert osób prywatnych – pamiętaj, że w przypadku prywatnych sprzedawców internetowych możesz mieć problem ze zwróceniem kupionego produktu. Tylko od dobrej woli wystawcy zależy, czy zdecyduje się anulować transakcję, jeśli przedmiot nie spełnił Twoich oczekiwań.

Zadbaj o ochronę swoich danych

Przestrzeganie bezpiecznych zakupów online jest bardzo ważne w kontekście przesyłanych danych. Pamiętaj, że w sieci informacje przenoszą się w błyskawicznym tempie. Zastanów się, ile razy bez większego namysłu zaznaczyłeś wszystkie zgody marketingowe na stronie sklepu internetowego? Podstawowa zasada bezpiecznych zakupów online dotyczy udzielania sprzedawcom wyłącznie niezbędnych informacji. Zanim klikniesz zgodę na przetwarzanie danych, dokładnie sprawdź, w jaki sposób mogą one zostać wykorzystane przez kontrahenta.

Dane do logowania pod ścisłą ochroną

Jako klient e-sklepu musisz zadbać także o bezpieczeństwo swoich danych podczas logowania, a także podczas płatności. Pamiętaj, że jeśli dostaną się one w niepowołane ręce, możesz stracić wszystkie oszczędności z konta bankowego. Bezpieczne zakupy w sieci zrobisz wyłącznie na zaufanym i znanym urządzeniu. Nie korzystaj z ogólnodostępnych sprzętów z otwartą siecią Wi-Fi (zawsze sprawdzaj, czy połączenie jest bezpieczne). Jeśli jednak musisz dokonać zakupów online na nieznanym urządzeniu, pamiętaj, aby nigdzie nie zapisywać danych do logowania. Ważne jest także, by po skończonej transakcji wylogować się ze strony sklepu i banku. Warto również, gdy masz taką możliwość, korzystać ze specjalnych programów, które dodatkowo szyfrują i zabezpieczają dane podczas zakupów online.

Postaw na bezpieczne sposoby płatności

Zastanawiasz się, jak można bezpiecznie robić internetowe zakupy, płacąc za nie online? Podstawą jest skorzystanie z odpowiednich form płatności! Zanim dokonasz przelewu bezpośrednio ze strony sklepu, upewnij się, że zostałeś przekierowany na stronę wiarygodnego operatora. Obecnie większość sprzedawców oferuje swoim klientom co najmniej kilka różnych form sfinalizowania transakcji.

Wśród najpopularniejszych metod warto wspomnieć o płatności kartą kredytową, tradycyjnym przelewie bankowym czy za pośrednictwem jednego z zewnętrznych systemów, takich jak Przelewy24, DotPay, BLIK czy PayPal. Zwróć uwagę, czy sprzedawca oferuje również płatność za pobraniem – to doskonałe rozwiązanie, jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z systemów płatności online, bądź po prostu obawiasz się, że sklep nie jest wiarygodny.

Czym jest bezpieczne połączenie?

Najpopularniejsi operatorzy płatności internetowych pozwalają na dokonanie bezpiecznych płatności. Zanim jednak zdecydujesz się na usługę wybranego systemu, upewnij się, czy w pasku adresu przeglądarki znajduje się symbol kłódki. Brak tego oznaczenia wiąże się ze sporym ryzykiem podczas realizowania przelewu online. Bezpieczne płatności możesz zrealizować także bezpośrednio ze strony swojego banku. Musisz pamiętać, że tego typu instytucje finansowe korzystają z certyfikatów o rozszerzonej walidacji. Co to oznacza w praktyce? Jeśli zamierzasz za pośrednictwem bankowości elektronicznej zapłacić za zakupy przez Internet, koniecznie upewnij się, czy w pasku adresu znajduje się pełna nazwa Twojego banku.

Wybieraj sklepy z certyfikatami zaufania

Jak bezpiecznie robić e-zakupy w sklepach internetowych? Poza wspomnianymi powyżej kwestiami, koniecznie musisz zwrócić uwagę na sam adres witryny wybranej przez Ciebie platformy sprzedażowej. Ważne jest, aby dany sklep posiadał certyfikat zaufania – nazwa jego strony w pasku adresu powinna być poprzedzona oznaczeniem: https://. Właśnie ta ostania literka jest skrótem od secure i oznacza bezpieczne, szyfrowane połączenie.

Podsumowanie

Robisz zakupy przez Internet i jesteś zdecydowany na płatność kartą? A może wolisz zamówić produkty z płatnością za pobraniem? Niezależnie od metody sfinalizowania transakcji, musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo na każdym etapie zamówienia. Korzystaj tylko ze sprawdzonych platform sprzedażowych i upewnij się, czy Twoje dane są bezpieczne.

0 Shares
Podobne artykuły