Paczka za pobraniem

Czy można zamówić kuriera za pobraniem?

0 Shares
0
0
0

Korzystanie z usług kurierskich może przybierać bardzo różnorodną formę – począwszy od nadawania paczek standardowym kurierem, aż po wysyłanie przesyłek za pośrednictwem Paczkomatu. Co więcej, pierwsza z tych opcji zakłada możliwość skorzystania z dodatkowych usług, takich jak przesyłka za pobraniem. Co znaczy kurier za pobraniem, o czym warto pamiętać i jak wysłać paczkę za pobraniem? Sprawdź razem z nami!

Przesyłka za pobraniem – co to jest?

Pojęcie przesyłki za pobraniem, inaczej zwanej COD (Cash On Delivery), odnosi się do usługi dostarczenia paczki pod adres wskazany w liście przewozowym i pobraniu za nią wcześniej określonej kwoty w formie gotówki lub płatności kartą. Oznacza to, że oprócz doręczenia przesyłki na barkach kuriera spoczywa obowiązek uregulowania płatności zarówno za dostawę towaru, jak i samą usługę przewozową. Z racji tego, że wiąże się ona bezpośrednio z faktem, iż bez opłacenia kwoty pobrania pracownik firmy kurierskiej nie wyda klientowi przesyłki, jest to doskonała alternatywa dla osób, które decydują się na indywidualną sprzedaż w Internecie.

Bez wątpienia z zalet paczki za pobraniem chętnie korzystają również osoby, które po raz pierwszy robią zakupy w danym sklepie internetowym i obawiają się, że sprzedawca może okazać się nieuczciwy. Rozwiązanie to chętnie wybierają również ci, którzy nie korzystają z bankowości internetowej lub zwyczajnie preferują opłacanie zamówień za pomocą gotówki. Zatem co warto wiedzieć na temat tej usługi? Sprawdźmy!

Jak działa przesyłka za pobraniem?

Wysyłanie paczki za pobraniem operuje na bardzo prostym mechanizmie. Warto jednak przyjrzeć się tej sprawie z dwóch perspektyw: nadawcy oraz odbiorcy. W przypadku tego pierwszego, cały proces polega na tym, że w trakcie nadawania przesyłki dana osoba w całości opłaca wysłanie paczki do odbiorcy, uwzględniając, iż przy odbiorze to kurier ma odebrać od adresata należność za towar oraz usługę transportową – czyli tak zwaną kwotę pobrania. W następnej kolejności pieniądze przejmowane przez pracowników firm kurierskich (wraz z opłatą za dostawę przesyłki) są zwracane nadawcy bezpośrednio na konto bankowe, wskazane w trakcie uzupełniania dokumentów nadania czy generowania listu przewozowego. W zależności od regulaminu wewnętrznego firmy kurierskiej zwrot środków może potrwać kilka dni.

Dla kogo przesyłka za pobraniem będzie najlepszym rozwiązaniem?

Z perspektywy Klienta sprawa paczki pobraniowej jest jeszcze prostsza. W trakcie robienia zakupów internetowych wybiera on bowiem opcję doręczenia zamówienia za pobraniem i oczekuje, aż kurier zjawi się w pod wskazanym przez niego adresem. Usługa ta nie wymaga wcześniejszego uiszczania opłat, a jedynie wcześniejszego przygotowania planowanej płatności, czyli kwoty pobrania, o którą kurier poprosi przy doręczeniu przesyłki. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest, aby środki finansowe były odliczone, bowiem dostawca najczęściej nie dysponuje pieniędzmi, którymi mógłby pokryć różnicę. Niektóre firmy kurierskie wyposażają swoje samochody transportowe w terminale, umożliwiając klientom płatność kartą. Przed przyjazdem kuriera warto jednak upewnić się, czy aby na pewno można w ten sposób zapłacić za zamówiony towar. Taka opcja często wykorzystywana jest w przypadku osób nie lubiących korzystać z bankowości internetowej, a także gdy nie mamy wystarczającego zaufania do sklepu i boimy się o zamówiony towar.

Przesyłka pobraniowa jest wprost stworzona dla osób trudniących się branżą e-commerce. Niemniej jednak równie chętnie z jej walorów korzystają indywidualni klienci, którzy raz na jakiś czas decydują się nadać paczkę do znajomych, rodziny czy innych osób. W takiej sytuacji mogą bezpiecznie wysłać paczkę za pobraniem, poprzez zamówienie kuriera lub wysyłkę Paczkomatem. Jak zrobić to krok po kroku?

Paczka za pobraniem z InPost. Jak wysłać przesyłkę?

Przesyłka pobraniowa to usługa, którą w swojej ofercie posiada niemal każda firma kurierska oddziałująca na polskim rynku – także firma InPost! Nadanie paczki za pobraniem za pośrednictwem naszego wykwalifikowanego kuriera jest niezwykle proste. Należy jednak pamiętać, że jest ona realizowana wyłącznie z poziomu Managera Paczek. Wystarczy więc:

  • dobrze przygotować paczkę do zbliżającej się podróży oraz zmierzyć jej gabaryty,
  • odwiedzić naszą stronę internetową www.inpost.pl i zalogować się do Managera Paczek,
  • wypełnić formularz, podając dane nadawcy i odbiorcy oraz gabaryty paczki,
  • wybrać opcję nadania – paczka za pobraniem może zostać nadana na trzy sposoby: kurierem, w Paczkomacie oraz w Punkcie Obsługi Paczek,
  • opłacić przesyłkę (w cenę wliczona zostanie kwota pobrania), wydrukować wygenerowaną etykietę przewozową i nakleić ją na paczkę.

Paczka za pobraniem, a sprawdzenie zawartości odebranej przesyłki

Wysyłka za pobraniem to jedna z metod dostawy, które znajdują się praktycznie w każdym sklepie internetowym. I choć jej ogólna idea – czyli płatność za przesyłkę dopiero przy odbiorze zamówienia – jest klarowna dla klientów, niektórzy mają problem ze zrozumieniem działania takiego mechanizmu. Chodzi tu o sytuacje, w których odbiorca błędnie interpretuje przysługujące mu prawa, uznając, że za odbiór przesyłki może zapłacić dopiero wtedy, kiedy sprawdzi jej zawartość w obecności dostawcy. Co więcej, zdaniem niejednego adresata jakakolwiek niezgodność w tym zakresie może stanowić przyczynę do… odmówienia zapłaty za pobranie! W rzeczywistości jednak zamysł ten jest niezgodny z regulaminami, na jakich działają firmy kurierskie.

Warto zatem zdać sobie sprawę, że odbiorca staje się właścicielem przesyłki dopiero wtedy, gdy paczka znajdzie się w jego rękach, czyli gdy koszty za nią trafią do dostawcy. Dopiero wtedy może on rozważyć otwarcie i sprawdzenie towaru w obecności kuriera. Niemniej jednak muszą występować przesłanki do wykonania takiej operacji – jak choćby widoczne wgniecenia, sugerujące uszkodzenie przesyłki i jej zawartości.

Zamówienie kuriera za pobraniem. Prosta i skuteczna metoda wysyłki!

Niewątpliwie każdy, kto ceni sobie bezpieczeństwo dostawy towaru, z chęcią sięga po rozwiązanie, jakim jest przesyłka pobraniowa. Także i zamawianie doręczenia za pobraniem cieszy się niesłabnącą popularnością. Rozwiązanie to ma bowiem swoje zalety zarówno dla nadawców, jak i odbiorców. Przede wszystkim związane jest to z szybszą wysyłką towaru, bowiem nie trzeba czekać, aż zostanie on z góry opłacony. Nierozerwalnie wiąże się z tym kolejny walor, w postaci braku przedpłaty. Jest to korzystne nie tylko dla osób, które na co dzień nie korzystają z internetowej bankowości, ale także i tych, którzy potrzebują czasu na uzbieranie kwoty za pobranie. Brak konieczności wcześniejszej opłaty przesyłek zapewnia także bezpieczeństwo kupującym.

Warto jednak pamiętać, że decydując się na tę formę doręczenia, na przyjazd dostawcy należy przygotować tylko i wyłącznie wyliczoną sumę do zapłaty. Zamawiając kuriera InPost zapłacisz również kartą. Paczka pobraniowa zawsze jest także o kilka złotych droższą alternatywą, aniżeli standardowa wysyłka kurierska. Niemniej jednak pobranie to bardzo wygodna i prosta metoda dostawy. Jeżeli więc nie chcesz opłacać paczki z góry, koniecznie sprawdź, jak korzystną cenę za tę usługę oferuje firma InPost! Gwarantujemy, że nie zawiedzie Cię nie tylko ona, ale i tempo realizowanych przez nas usług!

0 Shares
Podobne artykuły